هشدار سازمان ملل نسبت به سونامی پسماندهای الکترونیکی

هشدار سازمان ملل نسبت به سونامی پسماندهای الکترونیکیسازمان ملل در گزارشی هشدار داد: سالانه ۵۰ میلیارد پوند ضایعات و پسماند الکتریکی و الکترونیکی در سراسر جهان دور ریخته می‌شود.

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام سازمان ملل سونامی پسماند الکترونیکی، جهان را در بر گرفته چرا که تقاضا برای وسایل و تجهیزاتی همچون تلویزیون، یخچال و تلفن به شدت افزایش یافته است.

سال گذشته میزان پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی به ۵۰ میلیون تن رسیده که بیش از وزن تمامی هواپیماهای تجاری‌ای بوده که تاکنون تولید شده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این آمار تا اواسط قرن حاضر دو برابر می‌شود. درحالیکه بخش‌هایی از این زباله‌ها بازیافت می‌شوند بخش عظیمی از آن‌ها به سایت‌های دفن زباله سرازیر می‌گردد.

در گزارش سازمان ملل آمده است: پسماندهای الکترونیکی اغلب در سایت‌های دفن زباله سوزانده می‌شوند که پیامدهای جدی را متوجه سلامت و محیط زیست می‌کند.

در سراسر جهان ارزش پسماندهای الکترونیکی حداقل ۶۲.۵ میلیارد دلار اعلام شده که برابر با تولید ناخالص داخلی کنیاست.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، بسیاری از این زباله‌های الکترونیکی حاوی مواد و ترکیب‌های ارزشمند و قابل بازیافت هستند. به طور مثال در یک تن تلفن همراه مقدار طلای بیشتری نسبت به یک تن سنگ معدن طلا وجود دارد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس