وقتی خشکسالی پدر یک باغشهر را درمی‌آورد

وقتی خشکسالی پدر یک باغشهر را درمی‌آوردمعاون فرماندار مهریز با اشاره به نقش خشکسالی در مهاجرت روستاییان و افزایش آن در فصول سرد سال، از نصب دوربین‌های نظارتی در برخی روستاهای این شهرستان برای حفظ امنیت آنها خبر داد.

محمد زارع  در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، بزرگ‌ترین چالش در روستاهای مهریز که از حد بحران نیز فراتر رفته است را موضوع خشکسالی خواند و بیان کرد: متاسفانه هر هزینه و اقدامی که تاکنون در این زمینه انجام شده جوابگوی خسارت‌های وارده به روستاها و کشاورزی و باغات روستاییان نبوده و خشک شدن منابع آبی روستاها مهمترین عامل مهاجرت روستاییان بوده است.

وی با بیان این که خوشبختانه شهرستان مهریز از لحاظ جذب تسهیلات برای اشتغال پایدار در روستاها جزو رتبه‌های نخست کشور است، گفت: پرداخت تسهیلات به متقاضیان روستایی باعث مهاجرت معکوس و بازگشت روستاییان از شهرها شده و هر چند خشکسالی عامل کمرنگ شدن کشاورزی در روستاهاست اما ایجاد اشتغال پایدار در زمینه‌ی دامداری، صنایع‌دستی و گردشگری در روستاها مورد استقبال قرار گرفته و موجب اشتغال‌زایی شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۱ اقامتگاه بومگردی در شهرستان مهریز ایجاد شده است، عنوان کرد: حدود ۸۰ درصد از بوم‌گردی‌های شهرستان یعنی تعداد هفت مورد از آنها در روستاها مستقر هستند که از جاذبه‌های طبیعی و تفرجگاهی و پتانسیل‌های جذب گردشگر در روستاها بهره می‌گیرد.

معاون فرماندار مهریز خاطرنشان کرده، البته اسکان پاره‌ وقت گردشگران و مهاجرت روستاییان به ‌ویژه در فصول سرد، موجب ایجاد ناامنی در روستاها می‌شود لذا در برخی از روستاها برای حفظ امنیت اقدام به نصب دوربین‌های نظارتی شده است.

رییس شورای اسلامی شهر مهریز نیز با اعلام ممنوعیت هر گونه تغییر کاربری اراضی کشاوری و باغات این شهر، تخلف در این رابطه ممنوع و شامل پیگرد قانونی دانست.

مهدی زارع بیدکی افزود: شهروندان قبل از ساخت ‌و ساز در حوزه شهری باید اقدامات خود را به اطلاع شهرداری و شورای اسلامی برساند. جلوگیری از ساخت ‌و ساز در زمین‌های کشاورزی و باغات شهر جزو ضوابط و مقررات شهرداری‌هاست و اعمال آن‌ وظیفه قانونی است.

رییس شورای اسلامی مهریز با اشاره به باغ شهر بودن این منطقه به خاطر وجود باغات متعدد و زمین‌های کشاورزی، حفظ وضعیت موجود را رسالتی مهم و همگانی ذکر کرد و افزود: نه‌ تنها شورای اسلامی شهر و شهرداری بلکه همه شهروندان ساکن به ویژه در بافت تاریخی باید برای رعایت دقیق مقررات و حفظ باغات و فضاهای سبز موجود اقدام کنند.
انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس