پیش‌بینی وضع بارش و دمای ایران در سه ماه آینده

پیش‌بینی وضع بارش و دمای ایران در سه ماه آیندهسرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی گفت: طی سه ماه آینده در بیشتر مناطق ایران بارش‌ها نرمال است و پیش‌بینی می‌شود که در سه ماه آینده دمای کشور ۰.۵ تا ۲ درجه سانتیگراد بیشتر از حد نرمال باشد.

از ابتدای سال زراعی جاری بیش از چهار ماه می‌گذرد، تاکنون میانگین بارش کشور ۲۳.۵ درصد نسبت به بازه زمانی مشابه بلندمدت افزایش یافته است. پیش‌بینی وضعیت بارش و دمای کشور طی ماه‌های آینده موضوع مهمی است که ایمان بابائیان در این باره به ایسنا گفت: انتظار می‌رود در سه ماه آینده (بهمن و اسفند ۱۳۹۷ و فروردین ۱۳۹۸) بارش در غالب استان‌های کشور نرمال و تنها در نیمه غربی کشور متمایل به کمتر از نرمال باشد که این کاهش در ماه اسفند رخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: در بهمن ماه به جز جنوب‌غرب، بارش برای سایر مناطق در محدوده نرمال و قدری بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود. با نزدیک شدن به نیمه بهمن، بخش‌هایی از جنوب شرق از جمله سیستان و بلوچستان، بارش‌ها در محدوده نرمال تا بیش از نرمال خواهد بود.

سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی گفت: در فروردین‌ماه سال آینده، بارش در بیشتر مناطق کشور در محدوده نرمال خواهد بود اما برای بخش‌هایی از دامنه‌های البرز غربی متمایل به کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

بابائیان در ادامه در مورد شرایط دمایی کشور در ماه‌های آینده اظهارکرد: دمای هوا در بهمن‌ماه بین ۱ تا ۲ درجه بیش از حد نرمال مورد انتظار است. هر چند در این بازه زمانی بخش‌هایی از نوار شمالی و غربی کشور دمای متعادل‌تری را تجربه خواهند کرد. دمای هوا در اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ بین ۰.۵ تا ۲ درجه بیشتر از نرمال است.

این کارشناس سازمان هواشناسی همچنین با اشاره به وضعیت بارشی استان‌های مختلف کشور از ابتدای سال زراعی گفت: اگرچه از ابتدای مهر تا پایان دی‌ماه ۹۷، میانگین بارش‌های کشور ۲۳.۵ درصد نسبت به متوسط بلندمدت بیشتر شده است اما به دلیل توزیع نامناسب آن، جنوب شرق کشور کمترین بارش را دریافت کرده است و سیستان و بلوچستان با ۸۷ درصد کاهش، بدترین شرایط بارش را در بین استان‌های کشور دارد.

به گفته بابائیان، با توجه به گرمایش جهانی، روند بلندمدت بارش در کشور کاهشی است و برای چنین شرایطی تدوین و اجرای برنامه ملی جهت تأمین پایدار آب و اتخاذ روش‌های سازگاری با کم‌آبی به ویژه در جنوب شرق کشور، ضروری است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس