از وتوی قانون هوای پاک تا ورود اتوبوس و قطارهای نو به تهران

از وتوی قانون هوای پاک تا ورود اتوبوس و قطارهای نو به تهراناز وتوی قانون هوای پاک به نفع موتورسیکلت‌های فرسوده، لغو فروش شهر آفتاب و شهروند، تولید کارت ملی هوشمند ایرانی، برخورد پلیس با احتکار گوشت، ضرب و شتم برای ترک اعتیاد و ممنوعیت ورود داروهای بی‌کیفیت به بازار سر خط خبرهای اجتماعی ایسنا در ششم اسفند ماه است.

به گزارش ایسنا، بخش اخبار اجتماعی خبرگزاری ایسنا، امروز (۶ اسفند) 62 خبر، مصاحبه و گزارش را تولید کرده است که گزیده‌ای از مهمترین این اخبار به همراه تیتر و لینک در زیر می‌آید:

نقدی بر یک تصمیم دولت؛ وتوی قانون هوای پاک به نفع موتورهای فرسوده

دولت تعویق یک ساله در اجرای قانون اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده را ابلاغ کرد؛ ابلاغیه‌ای که صدای اعتراض محیط زیست را درآورد و آه از مراکز اسقاط بلند کرد. بر اساس ماده ۱۱ آیین‌نامه ماده ۲ قانون هوای پاک، موتورسیکلت‌سازان کشور باید«در ازای تولید هر دستگاه موتور بنزینی نسبت به اسقاط یه دستگاه موتوسیکلت فرسوده» اقدام کنند. این آیین‌نامه شهریور ماه سال جاری به تصویب دولت رسید اما در روزهای پایانی ماه گذشته دولت، بنا به به درخواست وزارت صنعت، اجرای این قانون برای مدت یک سال به تأخیر افتاد.

این موضوع اعتراض سازمان محیط زیست، مراکز اسقاط و انجمن علمی موتور ایران را به دنبال داشت.

پنج‌شنبه‌های کثیف

بر اساس اعلام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران حذف طرح زوج یا فرد پنج‌شنبه‌ها طی امسال سبب افزایش ۳۰ درصدی حجم ترافیک و حتی افزایش ۵۰ درصدی طول صف ترافیک خودروها شد. افزایش تردد خودروها در محدوده زوج یا فرد در روزهای پنج‌شنبه بر کیفیت هوای پایتخت نیز اثرگذار بود و به گفته سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران پنج‌شنبه‌های امسال نسبت به سایر روزهای ایام هفته تقریباً در تمامی ساعات آلودگی هوای بیشتری داشت.

حسین شهیدزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: بیشتر ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای متعلق به شرکت ما در خارج از محدوده طرح ترافیک زوج یا فرد قرار دارند بنابراین مقایسه پنج‌شنبه‌های نیمه دوم امسال با سال گذشته برای کل شهر تهران انجام شده است.

ورود اتوبوس وقطارهای تازه نفس به تهران / ۲۰۰۰ ملک شهرداری دراختیارغیر / لغو فروش شهرآفتاب و شهروند

شهردار تهران در اولین نشست خبری خود اعلام کرد: خط ۶ مترو تا پایان امسال و یا اوایل سال آینده افتتاح می‌شود. در این خط می‌توانیم از قابلیت قطار بدون راننده استفاده کنیم.

پیروز حناچی در اولین نشست خبری خود به عنوان شهردار تهران که در سالن اجتماعات انجمن مفاخر ایران برگزار شد، مورد مشکلات اقتصادی شهرداری و شائبه فروش شهروند و شهر آفتاب با بیان اینکه کشور درگیر مشکلات اقتصادی است، گفت: معتقدم مشکل اقتصادی برای دولت می‌تواند تهدید باشد اما برای ما یک فرصت است چرا که حجم زیاد نقدینگی فرصتی برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند. در مورد قرار گرفتن فروش شهر آفتاب و شهروند در لایحه‌ی بودجه ۹۸ نیز باید بگویم که ممکن است در لوایح قبلی بودجه سال‌های قبل این موضوع وجود داشته باشد اما در سال ۹۸ این موضوع را نداریم.

تولید کارت ملی هوشمند ایرانی در چه مرحله‌ای است؟

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال از تراشه گذاری کارت‌های ملی هوشمند تولید داخل خبر داد.

سیف‌الله ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا، آخرین وضعیت صدور کارت ملی تولید داخل را تشریح کرد و گفت: اولین محموله کارت تولید داخل برای تراشه گذاری در اختیار شرکت متولی این بخش گذاشته شده است و امیدواریم به‌زودی دست ثبت احوال برسد تا در خط تولید از آن‌ها استفاده کنیم.

بررسی جزئیات لایحه برج – باغ‌ها در جلسه آینده شورای شهر

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه کلیات مصوبه برج – باغ‌ها در جلسه امروز به تصویب اعضاء رسیده است، گفت: در جلسه آینده بحث و بررسی جزئیات این لایحه انجام خواهد شد.

محسن هاشمی در پایان جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران در خصوص مصوبات این جلسه اظهارکرد: امروز شورای اسلامی شهر تهران کار خود را با دو نطق پیش از دستور پر احساس از دو عضو شورا آغاز کرد و پس از دو تذکر اولین دستور کار خود یعنی بررسی اعتراض فرمانداری به مصوبه محدوده مبارزه با آلودگی هوا را بررسی کرد.

برخورد پلیس با احتکار گوشت

فرمانده انتظامی تهران بزرگ از برخورد پلیس با احتکار گوشت در پایتخت خبر داد.

سردار حسین رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره اینکه آیا در تهران مواردی از قاچاق دام وجود داشته یا خیر؟ اظهارکرد: مورد قاچاق دام در تهران نداشتیم و چنین مسأله‌ای نیز به پلیس گزارش نشده است. آنچه که ما بررسی کردیم و جلساتی هم با مسئولان دولتی و قضائی داشتیم نشان می‌دهد که عمدتاً مسائل مربوط به گوشت ناشی از ضعف مدیریت بوده است.

برای ایمن‌سازی شهر همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران تاکید کرد که باید با بسیاری از حوادث قبل از وقوع مقابله کرد.

مهدی داوری در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی آتش نشانی و ایمنی شهری که پیش از ظهر امروز در سالن همایش‌های هتل المپیک برگزار شد، اظهار کرد: مسئله ایمنی تأثیر بسیاری بر ساختار و کیفیت زندگی شهروندان دارد و از همین رو بسیار حائز اهمیت است.

وقوع سالانه ۱۷۵ هزار حادثه و حریق بزرگ در کشور / وجود ۴۰۰ نقطه دارای خطر گاز در تهران

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از وقوع سالانه ۱۷۵ هزار حادثه و حریق بزرگ در کشور خبر داد و اطفای آن را عملی سخت از سوی آتش نشانان توصیف کرد.

اسماعیل نجار در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی آتش نشانی و ایمنی شهری که پیش از ظهر امروز در سالن همایش‌های هتل المپیک برگزار شد، اظهار کرد: ما باید به سمت ارتقای فرهنگ ایمنی و افزایش ایمنی خود شهروندان نیز حرکت کنیم. طبق آمارهایی که داریم سالانه حدود ۱۷۵ هزار حریق بزرگ در سطح کشور رخ می‌دهد که این نشان دهنده عملیات‌های سنگین آتش نشانی و بار سنگین عملیات‌هایی است که بر دوش آنها قرار دارد. ضمن اینکه این تنها تعداد حریق‌هاست و شمار حوادث دیگر نیز متفاوت است.

ضرب‌وشتم بیمار برای ترک اعتیاد! / درخواست وزارت بهداشت از پلیس و وزارت کشور

معاون دفتر سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، ضمن اشاره به فعالیت مراکز دولتی درمان اعتیاد، در عین حال از اقدامات غیرعلمی در برخی کلینیک‌های غیرقانونی ترک اعتیاد انتقاد کرد و اقدام نیروی انتظامی و وزارت کشور در این زمینه را خواستار شد.

علی اسدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت اعتیاد در کشور، با بیان اینکه شیوع اعتیاد در مردان بیش از زنان است، گفت: بر اساس آمارها تقریباً دو درصد جمعیتی که از سوی وزارت بهداشت مورد غربالگری قرار گرفته‌اند، نشانه‌هایی از اعتیاد را داشته‌اند. همچنین ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان متولی اعتیاد در کشور اعلام کرده است که بیش از دو میلیون معتاد در کشور وجود دارد.

انتقاد شدید انجمن داروسازان از بدقولی بیمه‌ها

رییس انجمن داروسازان با انتقاد از تاخیرهای بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروسازان گفت: داروخانه‌ها دیگر قادر به خویشتنداری نیستند و ادامه این شرایط برای بازیگران زنجیره تامین دارو مقدور نیست.

محمدباقر ضیا در نشست خبری انجمن داروسازان با اشاره به تاخیرهای طولانی مدت بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروسازان و داروخانه‌ها و بیان اینکه مشکل دیرینه ما با بیمه‌ها باید در نقطه‌ای تمام شود، گفت: شکیبایی و نجابتی که در این سال‌ها داروسازان نشان داده‌اند، سوءتفاهم ایجاد کرده است و تصور می‌کنند که مال، جان و اندوخته داروسازان بی‌نهایت است و می‌توانند با سرمایه داروسازان، سازمان‌های خود را اداره کنند.

ممنوعیت ورود داروهای بی‌کیفیت به بازار / لزوم اصلاح قیمت داروهای زیان‌ده

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ۷۰ درصد ارزش ریالی بازار دارویی کشور در اختیار صنعت تولید داخلی دارو است، گفت: ما قصد حذف داروهای وارداتی را نداریم اما در زمان تحریم صنعت داروسازی کشور می‌تواند به ما کمک کند.

مهدی پیرصالحی در نشست خبری که به مناسبت معرفی توانمندی‌های صنعت دارویی در چهلمین سالگرد انقلاب برگزار شد، گفت: آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که ۹۵ تا ۹۷ درصد نیاز کشور را داروهای تولید داخلی تأمین می‌کنند. از نظر ارزش ریالی نیز تولید داخلی دارو ۷۰ درصد نیاز دارویی کشور را تأمین می‌کند و سه درصد داروهای وارداتی هم ۳۰ درصد ارزش بازار را در اختیار دارند.

عدم افزایش ساعات طرح «بوم» در مدارس برای سال آینده

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه بر اساس برنامه درسی ملی مصوب باید به ساعات طرح برنامه ویژه مدرسه اضافه شود و به سایر پایه‌ها نیز تعمیم یابد گفت: اما برای سال آینده برنامه‌ای به این منظور در دست اجرا نیست و فعلاً برنامه را برای پایه های چهارم تا نهم تثبیت و ارزیابی می‌کنیم.

حجت‌الاسلام علی ذوعلم در گفت‌وگو با ایسنا درباره طرح کاهش دو ساعت از برنامه درسی رسمی و اختصاص آن به مدارس برای انجام فعالیت‌های جنبی و مهارتی اظهار کرد: طرح «بوم» یا «برنامه ویژه مدرسه» از مهر امسال ابلاغ شده است.

بر پیکر مدارس غیردولتی می‌تازند

رئیس سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه قوانین اجازه نمی‌دهد آموزش غیردولتی را تحت عنوان خصوصی سازی تعبیر کنیم، اظهار کرد: اتفاقاً قوانین و سیاست‌های اعمالی بر مدارس غیردولتی سختگیرانه‌تر است و تعجب می‌کنم روزانه علیه خصوصی سازی در نشریات مطالبی چاپ می‌شود و بر پیکر مدارس غیردولتی می تازند.

مجتبی زینی‌وند در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه دستاوردهای مدارس و مراکز غیردولتی و صنایع آموزشی وابسته که از امروز در مصلی تهران آغاز به کار کرد و تا ۸ اسفندماه در مصلی تهران ادامه دارد با بیان اینکه اگر بتوانیم سال آینده برای کل کشور نمایشگاه برگزار کنیم،خیلی خوب است، گفت: این نمایشگاه از سال آینده باید سراسر کشور برگزار و دستورالعملی برای آن تهیه شود.

پذیرش ۶۰۰ معتاد در کهریزک

معاون توسعه پیشگیری و درمان بهزیستی استان تهران از افتتاح مرکز نگهداری، درمان و ساماندهی معتادان «شهید زیادیان» در منطقه شهر ری تهران خبر داد و گفت: این مرکز با ظرفیت ۴۰۰ نفر آغاز به کار کرده است.

فرزانه جوادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مرکز مهر سروش (کهریزک) از ۹ بهمن ماه امسال شروع به فعالیت کرده است، گفت: غربالگری معتادان نیز در خود این مرکز انجام می‌شود و در حال حاضر حدود ۶۰۰ بیمار در این مرکز پذیرش شده‌اند.

به گزارش ایسنا، پربازدیدترین اخبار اجتماعی ایسنا به شرح زیر است:

وضعیت بارش باران و برف در کشور طی روزهای آتی

ورود اتوبوس وقطارهای تازه نفس به تهران / ۲۰۰۰ ملک شهرداری دراختیارغیر / لغو فروش شهرآفتاب وشهروند

ضرب‌وشتم بیمار برای ترک اعتیاد! / درخواست وزارت بهداشت از پلیس و وزارت کشور

تولید کارت ملی هوشمند ایرانی در چه مرحله‌ای است؟

وتوی قانون هوای پاک به نفع موتورهای فرسوده

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس