اینجا قوها با خیال راحت فریاد می‌کشند + فیلم

اینجا قوها با خیال راحت فریاد می‌کشند + فیلماین بار قوهای مسافر هستند که عامل جذب گردشگر برای سرخرودی‌های مازندران شدند به طوری که هر روزه و به ویژه در روزهای پایانی هفته، جمعیت فراوانی از مسافران درون و برون استانی، خود را به تالاب‌های این شهر می‌رسانند تا از نزدیک، زیبایی حضور این قوهای مهاجر را به نظاره بنشینند.

علاوه بر آن کسب و کار برای افراد محلی به راه افتاده است و مردم بومی با فروش محصولات خانگی همانند آش رشته و آش ترش، ترشی‌های خانگی و نان محلی، درآمد کسب می‌کنند.

شادی و نشاط از دیگر دستاوردهای ورود قوهای مهاجر به سرخرود است به گونه‌ای که گروه‌های مختلف مردم نهاد، ورزشکاران و خیران در کنار مسئولان در این محل حاضر می‌شوند و به آنها غذا می‌دهند.

در نگاه کلی باید گفت تالاب سرخرود برای قوهای مهاجر، گویی امن‌ترین جایی است که هر ساله آن را برای گذران زندگی خود در فصل سرد سال، انتخاب می‌کنند.

علی‌محمد دعاگو، رئیس اداره محیط زیست شهرستان محمودآباد در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه از ابتدای آذر ماه امسال تاکنون تالاب سرخرود از قوهای مهاجر میزبانی کرده‌اند، اظهار کرد: مهاجرت کمتر قوهای مهاجر به سرخرود به دلیل وضعیت آب و هوایی و گرم‌تر بودن هوا بوده است.

وی تصریح کرد: جمعیت قوها بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه زیستی آنها دارد؛ در حال حاضر امسال بالغ بر ۵۰۰ بال قو به تالاب سرخرود آمدند، این در حالی است که در سال‌های گذشته تعداد قوها به ۵ تا ۱۱ هزار بال می‌رسید.

رئیس اداره محیط زیست محمودآباد با اشاره به اینکه پرندگان تا زمانی که احساس کنند در این منطقه امنیت و غذا وجود دارد، ماندگار می‌شوند، ادامه داد: بیشترین اهمیت پرندگان برای انتخاب یک تالاب، تنوع زیستی آن بوده است. مطمئناً با فراهم کردن شرایط محیطی و زیستی مناسب برای حیات جانوران این پرندگان در سال‌های بعد نیز به این منطقه مهاجرت می‌کنند.

دعاگو خاطرنشان کرد: جهت جلوگیری از بازگشت قوها از سرخرود به سایر مناطق کشاورزی اطراف برای یافتن غذا، محیط بانان مستقر در منطقه نسبت به غذا دهی دستی به این پرندگان اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه امسال ۳ نوع قو از جمله فریادکش، کوچک و گنگ را در تالاب سرخ رود مشاهده شده است، افزود: تعداد قو فریادکش از گونه‌های دیگر بیشتر است، همچنین غیر از این قوها، انواع مرغابی، عقاب تالابی، چنگر، پرستو دریایی، کاکایی و ۵ فلامینگو نیز در این تالاب مشاهده شد.

رئیس اداره محیط زیست محمودآباد اظهار کرد: وجود این پرندگان در زمین‌های این منطقه در هرچه حاصلخیزتر کردن آن مؤثر بوده و عموماً کشاورزان این منطقه از سم یا کود برای تولید برنج استفاده نخواهند کرد.

دعاگو در ادامه با تاکید بر اینکه تعداد قوها امسال به منطقه کم بوده اما حضور گردشگران پررنگ و مهربانی به پرندگان و دلبستگی به آنان برای مردم منطقه مشهود است، اظهار کرد: ورود سالانه قوهای فریاد کش از کشورهای روسیه و اسکاندیناوی به تالاب سرخرود باعث رونق هر چه بیشتر گردشگری منطقه در فصل زمستان شده است.

وی خاطرنشان کرد: غذای این پرندگان گندم و ذرت است و این مواد غذایی با حمایت‌های مردمی و تشکل‌های غیردولتی و سمن‌های زیست محیطی خریداری و در اختیار محیط زیست قرار داده می‌شود.

گزارش از بهناز مقدس و حسین خادمی، خبرنگاران ایسنا

تدوین فیلم از حسین خادمی

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس