بررسی علت مرگ پرنده‌های دریایی در شمال هلند

بررسی علت مرگ پرنده‌های دریایی در شمال هلندمرگ دسته جمعی نوعی از مرغ های دریایی موسوم به «ماهی گیرکان» در یک هفته گذشته در شمال هلند نگرانی‌های فراوانی را در بین حامیان حقوق حیوانات و دانشمندان این کشور موجب شده است.

به گزارش ایسنا، نزدیک به ۳۰ هزار ماهی گیرکان تلف شده و این آمار رو به افزایش است.

فرضیه های زیادی درباره مرگ دسته جمعی این پرندگان مطرح شده اما یک بیولوژیست و یک پاتولوژیست در دانشگاه دامپزشکی “اوترخت” ۱۰۰ پرنده مرده را پنج شنبه گذشته اتوپسی کردند.

بنابر گزارش خبرنگار یورونیوز، دکتر “کیک”، استاد دانشگاه اوترخت و پاتولوژیست در این رابطه می‌گوید که با معاینه بدن این پرندگان اولین فرضیه برای علت مرگ دسته جمعی آنها گرسنگی است.

وی می‌گوید: نبود غذا دلیل اصلی مرگ این پرندگان است. اما عامل اصلی این گرسنگی را نمی شناسیم. به همین دلیل هم این تحقیقات را انجام می دهیم. می خواهیم ببینیم چرا همه این مرغ های پرنده کبدهای کوچک دارند، ماهیچه ندارند و بسیار ضعیف هستند و هیچ چربی در بدنشان ندارند. باید بفهمیم چرا این اتفاق افتاده است.

به جز گرسنگی، فرضیه های دیگری که در مرگ این پرندگان مطرح می شود آب و هوای بد و غرق شدن یک تانکری است که در دریای شمال باعث انتشار مواد شیمیایی شد.

بیولوژیست دانشگاه “وارونگن” هلند می گوید با وجود اینکه پیشتر شاهد اتفاق هایی از این دست بوده ایم اما اگر مساله فرضیه آب و هوای بد را دلیل مرگ این پرنده ها بدانیم باید از خود بپرسیم چرا در مناطقی همچون شمال بلژیک، شمال فرانسه و یا آلمان که از شمال هلند فاصله چندانی ندارند چنین اتفاقی برای پرنده ها نیفتاده است.

وی می‌گوید: یکی از فرضیه ها نیز شکستگی تانکر حامل مواد شیمیایی در آب است که احتمالا مواد سمی در آب دریا رها کرده است و حالا برای اینکار باید بیرون و درون بدن این پرنده ها را مورد آزمایش قراردهیم تا ببینیم تا چه اندازه این پرنده ها دچار مسمومیت شده اند. فرضیه دیگری که وجود دارد شیوع یک بیماری مشکوک و ناشناخته در میان این پرندگان است. برای این کار هم پرنده ها را مورد آزمایش قرار می دهیم. از آنها تست می گیریم تا به وجود باکتری و ویروس های احتمالی پی ببریم.

دانشمندان می گویند مساله نگران کننده این است که تعداد پرنده ها از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تجاوز نمی کند و می توان گفت که بیش تر از پنج درصد از این مرغ های دریایی در طول یک هفته تلف شده‌اند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس