تاراج جنگل‌های شمال غرب – ایسنا

تاراج جنگل‌های شمال غرب – ایسنافرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: در سال جاری ۴۵۰ تن قاچاق چوب در سطح استان کشف و ضبط شده است.

سرهنگ یوسفعلی ابراهیم پور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه میزان قاچاق چوب در استان نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است افزود: قاچاق چوب در سال گذشته و در سطح استان بسیار محدود بود اما در سال جاری تاکنون ۴۵۰ تن قاچاق چوب کشف و ضبط شده است که مقصد بیش از ۹۰ درصد آنها استان‌های شمالی کشور بوده است.

سرهنگ ابراهیم پور، اجرای طرح تنفس جنگل‌های شمال کشور را اصلی ترین عامل افزایش پدیده قاچاق چوب در سطح استان، عنوان و تصریح کرد: اجرای طرح تنفس جنگل‌های شمال از سه سال گذشته و برنامه ریزی نداشتن دقیق در راستای تعدیل فعالیت کارخانه‌های کاغذسازی و چوب بری مناطق شمالی کشور موجب گسترش پدیده قاچاق چوب در سطح کشور شد که از ابتدای سال جاری این پدیده در شمال غرب کشور و استان‌های آذربایجان غربی و شرقی نمود بیشتری پیدا کرده است.

وی افزود: بازدارندگی نداشتن قوانین و پایین بودن میزان جریمه‌ها نیز از دیگر عواملی است که موجب افزایش روز افزون این پدیده شده است.

فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی آذربایجان غربی ادامه داد: با همکاری جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی و مقامات قضائی استان و بر اساس قانون حفظ ذخایر جنگلی و مطرح کردن موضوع در شورای حفظ بیت المال اقدامات مؤثری در این راستا انجام گرفته است اما با این حال ضعف در نیرو و امکانات مانع از ریشه کن شدن پدیده قاچاق چوب در سطح استان می‌شود.

وی با اشاره به کمبود شدید نیروی انسانی در سطح استان خاطرنشان کرد: در حاضر در آذربایجان غربی به ازای حفاظت از هر ۴۵ هزار هکتار یک مأمور حفاظت داریم این در حالی است که در میانگین کشوری برای هر ۱۸ هزار هکتار یک مأمور حفاظت اختصاص داده شده است و در کشورهایی نظیر ترکیه نیز به ازای هر ۳۰۰۰ هکتار یک مأمور حفاظت از منابع طبیعی اختصاص دارد.

سرهنگ ابراهیم پور با تاکید بر اینکه نظارت کامل بر بافت جنگل‌های استان برقرار است تصریح کرد: جنگل‌های بلوط استان در شهرستان‌های سردشت پیرانشهر و نقده دارای ایستگاه‌های بازرسی دائمی هستند که امکان قاچاق چوب از این مناطق را به حداقل رسانده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر وسعت جنگل‌های طبیعی استان در سطح شهرستان‌های سردشت و پیرانشهر ۱۰۱ هزار هکتار است و ۶ هزار هکتار نیز به صورت پراکنده در سطح سایر شهرستان‌ها قرار دارد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی اظهار کرد: یگان حفاظت از منابع طبیعی استان با تلاش شبانه روزی خود درصدد صیانت از اراضی طبیعی استان است و شماره تلفن ۱۵۴۴ و همچنین سامانه پیام کوتاه ۱۰۰۰۰۰۰۵۴۴ به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردم استان در خصوص قاچاق چوب است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به برخورد با خاطیان اقدام شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس