جابه‌جایی و انتقال، آخرین راهکار محیط زیست برای مرکز دفن پسماند آراد کوه

جابه‌جایی و انتقال، آخرین راهکار محیط زیست برای مرکز دفن پسماند آراد کوهمدیر کل محیط زیست استان تهران درباره مرکز پردازش زباله آرادکوه گفت: آخرین دیدگاه محیط زیست تهران، جابه جایی این مرکز با دپوی روزانه ۹۰۰۰ تن پسماند به مکانی دیگر است.

به گزارش ایسنا، کیومرث کلانتری در نشست هم اندیشی تشکل‌های محیط زیستی با مسئولان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه بزرگترین مشکلی که برای محیط زیست کشور پیش آمده به دلیل از بین رفتن مسئولیت‌های اجتماعی است، افزود: حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است و ما باید آحاد جامعه را نسبت به دغدغه‌ها، چالش‌ها و ظرفیت‌های محیط زیست حساس و آشنا کنیم که این موضوع مربوط به هم تخریب و هم حفظ محیط زیست است و مردم در آن نقش مهمی دارند البته ما در این حوزه غافل ماندیم.

وی با بیان اینکه اگر برنامه‌محور باشیم در میان مدت و دراز مدت نسل آینده ما نسل مسئولیت پذیری در قبال محیط زیست خود خواهد شد، اظهارکرد: همه ما به لحاظ اینکه شهروند اجتماعی هستیم حتی در آنجایی که اختیار نداریم باز مسئولیت خواهیم داشت و نمی‌توانیم از کنار ناهنجاری‌ها به‌راحتی عبور کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: باید به دنبال تقویت مسئولیت پذیری در جامعه از طرق مختلف بخصوص برنامه‌های آموزشی و فرهنگی باشیم و این امر با همکاری تشکل‌های محیط زیستی محقق خواهد شد.

وی در بخشی از سخنان خود به موضوع کاهش آلودگی هوا و اقدامات انجام شده در این حوزه اشاره کرد و گفت: همه اقدامات انجام شده در راستای برنامه‌ریزی و مدیریت برای کاهش آلودگی هوای تهران در نتیجه بهبود کیفیت هوای امسال تهران تاثیرگذار بوده در صورتی که ما متهم به این هستیم که اقدامی نشده است.

کلانتری با بیان اینکه طبق بررسی‌ها بیشترین آلودگی هوا در روزهای پنجشنبه و همینطور روزهای بارانی است که در آن تردد خودروها افزوده و ترافیک بیشتر می‌شود،اظهارکرد: ۱۷ بند اقدامات اساسی کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران طی مدت گذشته تبیین شده که در کنار ناپایداری‌های جوی در روند کاهش آلودگی هوای تهران در سال جاری اثربخش بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه بر اساس ارزیابی گزارشات مربوط به آلودگی هوا، در تهران از سال ۹۰ تا سال ۹۷ که پارامتر ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون اندازه گیری شده است هیچ سالی روزهای هوای پاک از ۱۹ روز در سال بالاتر نرفته ، اظهارکرد: این درحالیست که امسال تاکنون تهران ۲۵ روز هوای پاک را تجربه کرده همچنین در هیچ سالی در بهمن ماه آن هم به‌صورت پی در پی دو روز مستمر کیفیت هوای تهران پاک نبوده و این اتفاق امسال به وقوع پیوسته است.

کلانتری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امسال اولین سال اجرای قانون هوای پاک است و برمبنای این قانون، آیین‌نامه‌ها و تکالیف دستگاه‌ها در کنار اقدامات انجام شده و مسئولیت‌ها و برنامه‌های آتی آن‌ها، در جلسات منظم کارگروه کاهش آلودگی هوا بررسی شد،گفت: بر همین اساس سوخت باید در تهران به‌طور مستمر پایش و نمونه‌برداری شود که این کار درحال انجام است و سوختی که در تهران و شهرستان‌های استان توزیع می‌شود باید از استاندارد یورو ۴ برخوردار باشد.

وی ادامه داد: کنترل و تست مراکز معاینه فنی خودروها به‌صورت برنامه‌ریزی شده و تصادفی از سوی محیط زیست انجام می‌شود ضمن اینکه استانداردهای معاینه فنی خودروها نیز سختگیرانه‌تر شده است.

کلانتری همچنین با اشاره به اینکه با پیگیری‌های انجام شده سوخت ۱۴۵۶ صنعت از مازوت به گاز تغییر کرد و نیروگاه‌های تهران و حومه از هیچ گونه مازوتی استفاده نمی‌کنند،اظهارکرد: از طرفی اقدامات پیشگیرانه پلیس با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی افزایش یافت همینطور محیط زیست جدیت در برخورد با پسماندسوزی‌ها و ذغال گیری‌های اطراف تهران را در دستور کار خود قرار داد. همه این کارها و اقدامات دیگر در کنار ناپایداری‌های جوی منجر به بهبود کیفیت هوای تهران شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخشی دیگر از سخنان خود استراتژی و راهبرد محیط زیست در تهران در خصوص حوزه صنعت را پایش، نوسازی و بهسازی همچنین استفاده از تکنولوژی های روز و برتر به جای استقرار و ورود صنایع آلاینده و آب بر عنوان کرد و گفت: پایش صنایع استان از موضوعات دارای اولویت است.

وی با بیان اینکه وضعیت زیست محیطی جنوب تهران و آلودگی‌های مختلف محیط زیستی در این محدوده قابل قبول و زیبنده پایتخت نیست، گفت: از جمله این آلودگی‌ها موضوع پساب تزریقی به اراضی کشاورزی و پسماند آرادکوه است.

کلانتری همچنین به ساماندهی و تعیین تکلیف روان‌آب‌ها و فاضلاب‌های جنوب و غرب تهران که از جمله منابع اصلی بوی محور فرودگاه امام (ره) است اشاره کرد و گفت: مرکز پردازش زباله آرادکوه که آخرین دیدگاه محیط زیست تهران، جابه جایی این مرکز با دپوی روزانه ۹۰۰۰ تن پسماند به مکان دیگر است از موضوعات مهم و دارای اولویت است که از سوی محیط زیست در حال پیگیری است.

وی در این نشست به موضوعات و مسائل حوزه محیط زیست طبیعی استان تهران نیز اشاره و اظهارکرد: سازمان حفاظت محیط زیست مسئولیت مدیریت بر حیات وحش را عهده دار است و حفظ زیستگاه‌ها برای محیط زیست اهمیت بسزایی دارد چرا که حفظ زیستگاه‌ها اساسا باعث حفظ گونه‌های حیات وحش خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه موضوع ارتقای منطقه شکار ممنوع کاوه ده شهرستان فیروزکوه با سابقه ۲۷ ساله در جلسه بعدی شورای عالی محیط زیست کشور طرح و به منطقه حفاظت شده تبدیل خواهد شد، گفت: این منطقه دارای پتانسیل اکولوژیک بالایی است و با مساحت حدود ۷۵ هزار هکتار معارض بسیار کمی نسبت به دیگر مناطق دارد.

کلانتری در ادامه گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده با هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در پارک ملی لار برخورد می‌شود و هم اکنون هیچ معارضی در پارک ملی لار نداریم ضمن اینکه محیط بانی جدیدی هم در منطقه کمردشت این پارک ساخته و به بهره برداری رسیده و خوشبختانه بارش برف در این منطقه نیز امسال بسیار مناسب بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از همکاری مردم و همراهی تشکل‌های محیط زیستی در توزیع علوفه به حیات وحش منطقه حفاظت شده ورجین قدردانی کرد و اظهارکرد: همه این اقدامات و حفظ محیط زیست نیازمند حضور و مشارکت فعال مردم، تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی و جوامع محلی است و محیط زیست متعلق به همه ماست.

بر اساس گزارش روابط عمومی محیط زیست استان تهران، در ادامه این جلسه تشکل‌های محیط زیستی به بیان نظرات و موضوعات خود پرداختند. از جمله مهمترین این مسائل، موضوع جلوگیری از تخریب باغات و فضای سبز شهری بود همچنین ضرورت آموزش‌های زیست محیطی به مسئولان در سطوح مختلف و ایجاد یک مرکز جهانی اکولوژیک در ایران از دیگر موضوعات مطرح شده بود. جلوگیری از تخریب رود دره‌های تهران و حفظ واحیای پوشش گیاهی این مکان‌ها و حفاظت از فضاهای طبیعی تهران و اطراف را از دیگر دغدغه‌های عنوان شده توسط نمایندگان تشکل های محیط زیستی استان تهران در این نشست بود.

نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد استان تهران در این نشست حفظ تالاب‌ها و ضرورت حفاظت از حیات وحش تالابی استان تهران و افزایش تعداد و تجهیز محیط بانان برای حفاظت بیشتر را از جمله دیگر موضوعات مهم و اساسی دانستند و به شناسایی مشکلات شهری، مدیریت یکپارچه در حوزه‌های مختلف و برگزاری کارگاه‌های آموزشی جهت آشنایی و راهکارهای اجرایی برای ورود سمن ها به موضوعات مختلف محیط زیستی اشاره کردند. موضوع فرونشست زمین بخصوص در ورامین و شهریار همچنین گرد و غبار در غرب تهران و تغییر کاربری اراضی در شهریار و ضرورت افزایش ضریب حفاظتی قله دماوند و حومه از دیگر دغدغه‌های نمایندگان تشکل‌های محیط زیستی استان در این نشست بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس