جولان طوفان و گردوخاک در سیستان و بلوچستان/ اعلام هشدار به صیادان

جولان طوفان و گردوخاک در سیستان و بلوچستان/ اعلام هشدار به صیادانمدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش توفان گردوخاک سبب شد تا در اثر خیزش گردوغبار غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان به 6 هزار و 181 میکروگرم بر مترمکعب معادل 41 برابر حد مجاز برسد.

محسن حیدری، در گفت و گو ایسنا افزود: از دیروز وزش باد در زاهدان و برخی نواحی مرکزی شروع شد که نیمه شب گذشته تبدیل به توفان و گردوخاک شد و شدت گردوغبار در هوای زاهدان افزایش یافت.

وی با بیان اینکه بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان به 86 کیلومتر بر ساعت رسید، افزود: وزش این باد، دید افقی در محدوده فرودگاه بین المللی زاهدان را 500 متر کاهش داد و سبب شد تا کیفیت هوا به شدت کاهش یابد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: وزش باد همچنان در زاهدان و برخی نواحی مرکزی استان ادامه دارد و انتظار می‌رود به سبب خیزش گردوغبار ناشی از آن، تردد در محورهای منتهی به زاهدان، و برخی نواحی مرکزی با اختلال همراه شود.

حیدری تصریح کرد: این شرایط با شدت و ضعف تا صبح شنبه در نواحی مرکزی و نیمه شمالی استان ادامه دارد که انتظار می رود گردوغبار حاصل از باد شدید به نواحی شمالی استان نیز نفوذ کند.

وی در ادامه به آخرین وضعیت فعالیت سامانه بارشی در استان اشاره کرد و گفت: صبح امروز بارش هایی از برخی نواحی مرکزی استان نظیر خاش گزارش شد که انتظار می رود امروز رگبار ملایم تا متوسط و رعدوبرق در نواحی مرکزی و جنوب سیستان و بلوچستان تداوم داشته باشد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: روزهای جمعه و شنبه با تقویت سامانه بارشی، رگبار متوسط تا سنگین، رعدوبرق و تگرگ همراه با آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه های فصلی برای بیشتر نقاط این استان پیش بینی می‌شود.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: نفوذ غبار گسترده به شهرهای شمال استان سبب کاهش شدید دید افقی و افزایش 18 برابری غلظت ذرات معلق در هوای زابل شد.

محمود دیانتی در گفت و گو با ایسنا افزود: صبح امروز با نفوذ توده عظیم گردوغبار به شهرهای شمال سیستان و بلوچستان، دید افقی در محل فرودگاه زابل به 1200 متر کاهش یافت و کیفیت هوا را برای تمام گروه های سنی ناسالم کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون سرعت وزش باد در زابل 18 کیلومتر بر ساعت، است، ادامه داد: کاهش شدید دید افقی در شمال استان سبب شده تا تردد در برخی محورهای مواصلاتی با کندی همراه شود.

رئیس شبکه پایش هواشناسی با اشاره به تداوم وزش باد در برخی نواحی نیمه شمالی استان، گفت: همچنان وزش باد شدید و گردوخاک در زاهدان ادامه دارد و سرعت وزش باد بین 60 تا بیش از 70 کیلومتر بر ساعت در نوسان است.

دیانتی گفت: با توجه به شدت وزش باد و گردوخاک ناشی از آن، انتظار اختلال در تردد هوایی، ریلی و جاده ای نواحی مرکزی استان به ویژه محورهای منتهی به زاهدان وجود دارد که توصیه می شود شهروندان جوانب احتیاط را در این زمینه رعایت کنند.

دبیر تهک دریایی هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: از جمعه آسمان نواحی ساحلی استان ابری با احتمال رگبار متوسط تا شدید همراه با رعدوبرق است که همزمان در سواحل وزش باد شدید گاهی تندباد و گردوخاک روی می دهد که دریا را مواج و متلاطم می کند.

محمد رضا سالاری فنودی در گفت وگو با ایسنا افزود: این شرایط روز شنبه نیز در نواحی ساحلی سیستان و بلوچستان ادامه دارد و دریای عمان مواج و متلاطم خواهد بود. همچنین در این دو روز علاوه بر وزش باد، آسمان نواحی ساحلی استان ابری با احتمال وقوع رگبار متوسط تا شدید باران و رعدوبرق پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: شرایط جوی و دریایی تا صبح جمعه برای ورود و خروج شناورها و امور پایلوتی با هماهنگی مرکز کنترل و ترافیک اداره کل بنادر و دریانوردی مساعد است اما از صبح جمعه تا شنبه انجام این فعالیت ها باید با احتیاط انجام شود.

دبیر تهک دریایی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: وضعیت جوی و دریایی مسیر حرکتی شناورهای تجاری به سمت کلیه بنادر امارات (دبی) و دیگر بنادر خلیج فارس، بنادرعمان (مسقط)، پاکستان (کراچی) و هندوستان (بمبئی) تا صبح جمعه، مساعد و برای روز جمعه و شنبه با احتیاط و حتی نامساعد ارزیابی می شود.

سالاری فنودی گفت: تشکل‌های صیادی از صبح جمعه تا ظهر شنبه ضمن هشدار به صیادان باید از ورود آنان به دریا جلوگیری کنند اما فردا پنجشنبه می توانند با احتیاط و تمهیدات لازم به فعالیتهای صیادی ادامه دهند.

وی در باره وضعیت جوی روز پنج شنبه نواحی ساحلی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: فردا آسمان نواحی جنوبی استان صاف تا قسمتی ابری با احتمال رگبار پرا کنده باران است. همچنین دریای عمان نیز آرام پیش بینی می شود اما گاهی غبار محلی در سواحل استان رخ می دهد.

ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان در پی اخطاریه جوی هواشناسی و پیش بینی بارندگی و طغیان رودخانه‌های محلی، شامگاه چهارشنبه تشکیل جلسه داد.

به گزارش ایسنا، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در این جلسه با تاکید بر آماده‌باش همه دستگاههای عضو ستاد مدیریت بحران گفت: دستگاه‌هایی همچون هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی، راهداری و راه و شهرسازی باید برای رفع نواقص اقدام کنند و برای مواجهه با شرایط بحرانی آمادگی لازم را داشته باشند.

باقر کرد با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی در خصوص بروز سیلاب از طریق صداوسیما، بخشداری‌ها و دهداری‌ها، افزود: آموزش و پرورش نیز نسبت به بررسی اوضاع مدارس و رفع نواقص آنها برای جلوگیری از بروز مشکل اقدام کند.

معاون عمرانی استاندار تاکید کرد: در شهرستان‌هایی که بیشترین بارندگی پیش‌بینی شده است فرمانداران موظف به بررسی راه‌های مواصلاتی و بررسی وضعیت مدارس هستند.

بنا بر اخطاریه جوی امروز اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، رگبار باران و سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی برای روزهای آینده به خصوص جمعه و شنبه برای بیشتر مناطق سیستان و بلوچستان پیش بینی شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس