دلایل اهمیت عضویت ایران در کنوانسیون کنترل جیوه

دلایل اهمیت عضویت ایران در کنوانسیون کنترل جیوهنماینده دبیر اجرایی کنوانسیون میناماتا ضمن اشاره به اهمیت حضور ایران در کنوانسیون بین‌المللی میناماتا گفت: ایران نتوانسته به کمک‌های مالی که در اختیار بسیاری از کشورهای عضو قرار می‌گیرد، دست یابد.

به گزارش ایسنا ایزاکو تودا در سمینار و کارگاه اجرای کنوانسیون میناماتا (کنوانسیون کنترل جیوه) که امروز (۶ اسفند) در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد گفت: میناماتا یک کنوانسیون جدید است و حضور ایران در این کنوانسیون به سه دلیل اهمیت دارد. اول این که ایران اقتصاد بزرگی دارد و استفاده از جیوه در این کشور بالا است. دوم این که ایران شریک بزرگی برای کنوانسیون بین‌المللی «میناماتا» به شمار می‌آید و شصتمین کشوری است که به این کنوانسیون ملحق شده است و به طور کلی عضو فعال کنوانسیون «میناماتا» است.

نماینده دبیر اجرایی کنوانسیون «میناماتا» اظهار کرد: ‌سومین دلیل اهمیت حضور ایران در این کنوانسیون بین‌المللی آن است که این کشور دریافت کننده‌ پروژه‌ کلر آلکالی ( فرایندی صنعتی که برای الکترولیز نمک (NaCl) استفاده می‌شود) بوده است.

این عضو کنوانسیون «میناماتا» در ادامه گفت: ایران نتوانسته است کمک‌های مالی را که به بسیاری از کشورهای عضو کنوانسیون داده شده، دریافت کند. این موضوع دلایل دیگری دارد و درکنترل کنوانسیون «میناماتا» نیست.

به گزارش ایسنا، در این جلسه رضا نجفی – مدیر کل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه – نسبت به سیاست‌های خصمانه علیه ایران و تأثیر این سیاست‌ها در دریافت تسهیلات مالی صندوق «جف» انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، کنوانسیون «میناماتا» با هدف کنترل عنصر جیوه و آسیب‌های ناشی از آن در مرداد ماه سال ۹۶ در سطح بین‌المللی لازم‌الاجرا شد و الحاق ایران نیز یک ماه بعد به طور رسمی به این کنوانسیون محقق شد.

به گزارش ایسنا، عادل جهانخواه -عضو اداری کنوانسیون میناماتا- در این سمینار اظهار کرد: هر کشوری که عضو کنوانسیون میناماتا شود باید حداکثر پنج سال بعد از عضویت میزان منابع انتشار جیوه خود را فهرست‌بندی کند تا بر این اساس منابع آلوده‌کننده و انتشار جیوه مشخص شود.

جهانخواه گفت: رهاسازی جیوه در طبیعت موجب نفوذ آن در خاک و آب شرب می‌شود بنابراین موضوع بسیار با اهمیتی است و باید قوانین کنترل‌کننده روی آنها لحاظ و با دقت رعایت شود.

عضو اداری کنوانسیون میناماتا با اشاره به ضرورت توجه ویژه به پسماندهای جیوه تاکید کرد: اقدامات مناسب باید در هر کشوری در راستای کنترل جیوه و انتشار آن در طبیعت صورت گیرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس