زنده شدن تالابی که از دور سیاه به نظر می‌رسد

زنده شدن تالابی که از دور سیاه به نظر می‌رسدرئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان از احیای تالاب قره گل این شهرستان خبر داد.

رحیم عبدالکریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا افزود: بارش‌های خوب پاییزی و تداوم آن در فصل زمستان در سطح این شهرستان موجب احیا و آبگیری مجدد تالاب قره گل این شهرستان شده است.

وی، سیلابی شدن سیمینه رود را در احیای دوباره تالاب مؤثر دانست و گفت: احیای مجدد این تالاب موجب ورود انواع پرندگان مهاجر و بومی طی روزهای اخیر به این تالاب شده است.

عبدالکریمی گفت: تالاب قره گل با مساحت ۳۰۰ هکتار مساحت، در حاشیه محور مهاباد – بوکان واقع شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان با بیان اینکه تالاب قره گل که جزو تالاب‌های فصلی این شهرستان است اظهار کرد: این تالاب در فصول گرم سال خشک شده و هر ساله با پر آب شدن رودخانه سیمینه رود دوباره آبگیری و احیا می‌شود.

عبدالکریمی با بیان اینکه این تالاب یکی از مهمترین مناطق تخم گذاری و زادآوری پرندگان آبزی و کنار آبزی است تصریح کرد: با احیای این تالاب فصلی در حال حاضر شاهد ورود پرندگانی مانند غازخاکستری، پلیکان، فلامینگو، چنگر، مرغابی کله سبز، کاکایی صورتی و خاکستری و پرستوی دریایی به این تالاب هستیم.

وی گفت: علاوه بر پرندگان آبزی، پرندگان کنارآبزی نیز از جمله حواصیل خاکستری و سفید نیز وارد این تالاب شده‌اند که این امر باعث خوشحالی مردم منطقه و کشاورزان شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان با بیان اینکه در حال حاضر ۲.۵ میلیون متر مکعب در این تالاب وجود دارد، بیان کرد: عمق آب تالاب در قسمت غربی و بالا دست تالاب به یک متر و در قسمت شرقی و چسپیده به آب بند عمق آب به بیش از ۲ متر رسیده است.

به گزارش ایسنا، تالاب قره گل در استان آذربایجان غربی واقع شده است. این تالاب با ۳۰۰ هکتار وسعت در ۴۰ کیلومتری جاده بوکان به میاندوآب در جوار روستایی به همین نام واقع شده و یکی از مهم‌ترین مناطق تخم‌گذاری و زادآوری پرندگان آبزی و کنار آبزی است.

این تالاب در سال‌های گذشته جز در فصول تابستان در بقیه فصول دارای آب بود و این تالاب دارای نیزاری است که از پوشش گیاهی تالاب بهره‌مند می‌شود. حداکثر عمق تالاب دو متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۲۵۰ متر است.

با توجه به شرایط زیست محیطی، این تالاب مأمن مناسبی برای انوع پرندگان آبزی و کنار آبزی محسوب می‌شود. این تالاب به قطر حدود ۳۰۰ متر از گرد آمدن آب برف‌ها و سیلاب‌ها به وجود آمده است.

بیشترین ژرفای آن ۳ متر تخمین زده شده است. افزوده شدن آثار پدیده آتشفشانی، خاکستر آتشفشانی به خاک بستر تالاب، دورنمای سیاه رنگی به آب تالاب بخشیده است که به همین جهت به قرهگل سرشناس شده است.
انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس