سیلاب استرالیا تهدیدی برای دیواره بزرگ مرجانی

سیلاب استرالیا تهدیدی برای دیواره بزرگ مرجانیکارشناسان هشدار داده‌اند آب‌های آلوده ناشی از بحران سیل در شمال استرالیا به بخش‌هایی از “دیواره بزرگ مرجانی” این کشور رسیده و آن را تحت فشار قرار داده است.

به گزارش ایسنا، تصاویر هوایی نشان می‌دهد آب‌های آلوده سیلی که خود نتیجه یک هفته باران‌های ویران‌گر در کوئینزلند بوده از رودخانه‌ای سرریز شده و منطقه‌ای به وسعت بیش از ۶۰ کیلومتر از ساحل را فرا می‌گیرد.

ترس کارشناسان از آن است که این آب‌های سنگین از رسوبات مانع عبور نور شده و به طوری مؤثر باعث نابودی مرجان‌ها شود. آب‌های آلوده تجمع یافته در این ساحل به دلیل حجم زیاد و کمبود وزش باد پراکنده نشده‌اند.

هم‌چنین تجمع آب‌های سنگین از مواد معدنی موجب رشد جلبک‌ها در برخی مناطق و تبدیل این آب‌ها به یک پوشش ضخیم سبزرنگ شده است.

“دیواره بزرگ مرجانی” که در “دریای مرجان” ساحل “کوئینزلند” استرالیا قرار دارد جزو میراث جهانی تنوع زیستی بوده و وسعتی حدود ۳۴۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع دارد.

بنا بر گزارش بی بی سی، سازمان ملل متحد “دیواره بزرگ مرجانی” را غنی‌ترین سایت میراث جهانی از لحاظ تنوع زیستی دانسته که از لحاظ علمی و طبیعی اهمیت بسیار دارد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس