شکسته شدن رکورد گرمترین دی ماه زاهدان در 57 سال اخیر

شکسته شدن رکورد گرمترین دی ماه زاهدان در 57 سال اخیرمدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: برای نخستین بار در 57 سال اخیر میانگین دمای هوای زاهدان در دی ماه با 4.4 درجه انحراف از شرایط طبیعی به 11.6 درجه سلسیوس رسید.

محسن حیدری  در گفت و گو با ایسنا افزود: این نخستین بار در 57 سال اخیر است که میانگین دمای هوای زاهدان در دی ماه به 11.6 درجه سلسیوس می رسد. تا پیش از این بیشترین میانگین دمای ثبت شده در دی ماه، 10.4 درجه سلسیوس بود که در سال 1382 ثبت شد.

وی با بیان اینکه میانگین بلندمدت دمای هوای دی ماه زاهدان 7.2 درجه سلسیوس است، افزود: آستانه‌های حدی دی ماه امسال زاهدان نیز تغییرات محسوسی به خود دیده به طوریکه کمینه مطلق دمای این ماه 16.4 درجه گرمتر از بلند مدت بود و بیشینه مطلق آن نیز سه درجه با رکورد 57 ساله آن فاصله داشت.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به وضعیت بارش زاهدان در دی ماه اشاره کرد و افزود: در این ماه هیچ بارانی در زاهدان ثبت نشد و روند کم بارشی انباشته آن ادامه داشت.

حیدری به رکورد شکنی میانگین دمای شش شهر دیگر استان در دی ماه امسال اشاره کرد و گفت: رکورد میانگین دمای هوای دی ماه شش شهر خاش، چابهار، نصرت آباد، سراوان، ایرانشهر و میرجاوه نیز امسال تغییر کرد و بین 0.2 تا 1.1 گرمتر از نرمال شد.

وی با تشریح جزئیات افزایش دمای شهرهای استان، اضافه کرد: می‌توان گفت امسال یکی از گرم‌ترین ماه‌های دی سیستان و بلوچستان از زمان تأسیس ایستگاه‌های هواشناسی است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری گفت: افزایش دما، کاهش بارندگی و خشکسالی از جمله نشانه‌های تغییر اقلیم و ناهنجاری اقلیمی است که این نشانه‌ها در نقاط مختلف کره زمین متفاوت است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز روز گذشته گفت: وزش باد شدید و گردوخاک که در زاهدان شروع شده، تبدیل به طوفان گردوخاک شد و سرعت آن به ۷۶ کیلومتر بر ساعت رسید.

علی کیخایی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: سرعت لحظه ای طوفان در زاهدان در روز گذشته به 76 کیلومتر بر ساعت رسیدو دید افقی در محل فرودگاه بین‌المللی زاهدان را به 500 متر کاهش داد.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه با بیان اینکه جهت وزش این باد جنوب غربی است، افزود: افزایش دما از ویژگی های بادهای جنوب و جنوب غربی است و همین موضوع سبب شده تا روز گذشته دمای هوای زاهدان به 15 درجه سلسیوس بالای صفر برسد.

 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس