مخالفت سازمان محیط زیست با توسعه دلفیناریوم‌ها

مخالفت سازمان محیط زیست با توسعه دلفیناریوم‌هامعاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توسعه دلفیناریوم‌ها موافق نیستیم چون بهره‌کشی از حیوانات برای مقاصد تفریحی را مجاز نمی‌دانیم.

به گزارش ایسنا حمید ظهرابی افزود: پیش از این نیز موضوع بهره‌کشی از حیوانات در سیرک‌ها نیز مطرح بود که سازمان حفاظت محیط زیست با آن مخالفت کرد. ما معتقدیم می‌توان مراکزی تفریحی را بدون آزار حیوانات و مقید سازی آن‌ها احداث کرد بنابراین با توسعه دلفیناریوم‌ها موافق نیستم و این موضوع را حتماً بررسی و دستورالعملی برای جلوگیری از توسعه این مراکز ابلاغ خواهیم کرد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اگرچه در دلفیناریوم‌ها، معمولاً از حیواناتی استفاده می‌شود که در اسارت متولد شده‌اند و مستقیماً از طبیعت جدا نشده‌اند اما در هر صورت حیوان برای انجام کارهایی که به صورت طبیعی انجام نمی‌دهد با اعمال فشارهایی تحت آموزش قرار می‌گیرد.

وی افزود: اقداماتی که برای مقیدسازی و آموزش حیوانات در این مراکز صورت می‌گیرد، مجاز نیست و طبق فتاوای متعدد مراجع عظام تقلید، این‌گونه بهره‌کشی از حیوانات جایز نیست و در مواردی نیز حرام اعلام شده است.

ظهرابی با اشاره به موج مخالفت با احداث دلفیناریوم‌ها در کشورهای مختلف گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ تعداد ۱۳ دلفیناریوم در ۱۰ کشور جهان به کلی تعطیل شده‌اند که مهمترین دلیل تعطیلی آن‌ها، شرایط ناخوشایند زندگی پستانداران دریایی از جمله نهنگ‌ها و دلفین‌ها در این مراکز و مرگ زودهنگام آنها بوده است.

وی اضافه کرد: پستانداران دریایی نظیر گونه‌های مختلف دلفین‌ها، اورکا (نهنگ قاتل) و فوک‌ها معمولاً از ضریب هوشی نسبتاً بالایی برخوردار هستند و همین ضریب هوشی بالا باعث می‌شود تا بیشتر از سایر حیوانات، رنج اسارت را درک کنند. همین موضوع توسط جانورشناسان باغ وحش مرکزی هند مطالعه شده و دلیل اصلی تعطیلی دلفیناریوم‌ها در این کشور است.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: طول عمر دلفین‌ها در دلفیناریوم‌های کشور نیز به طور متوسط بسیار پایین‌تر از متوسط جهانی است که نشان دهنده نامناسب بودن شرایط نگهداری این گونه و نا مناسب بودن اقلیم کشور برای نگهداری این حیوان باهوش است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ظهرابی تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه سیاست پیشین خود در مورد مخالف با بهره‌گیری از حیوانات برای تفریح، موافق توسعه دلفیناریوم‌ها نیست و از سرمایه‌گذاران این مراکز دعوت می‌کند تا در مراکز تفریحی دیگری بدون بهره‌گیری از حیوانات سرمایه‌گذاری کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس