نفوذ آلاینده‌های پلاستیکی به بکرترین مناطق محیط زیست

نفوذ آلاینده‌های پلاستیکی به بکرترین مناطق محیط زیستکارشناسان در یک مطالعه جدید هشدار دادند که زباله‌های پلاستیکی به دورافتاده‌ترین و بکرترین بخش‌های محیط زیست نفوذ کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، این کارشناسان با پیدا کردن افزودنی‌های شیمیایی در تخم پرندگان در مجمع‌الجزایر قطبی کانادا هشدار دادند که ردپای پسماندهای پلاستیکی در بکرترین نقاط جهان نیز مشاهده می‌شود.

کارشناسان در بررسی روی تخم گونه‌ای پرنده موسوم به “مرغ‌های باران بدبو” به وجود ماده شیمیایی “فتالات” که برهم‌زننده تعادل هورمونی است پی بردند. این ترکیب به مواد پلاستیکی اضافه می‌شود تا خاصیت انعطاف‌پذیری داشته باشند. به گفته کارشناسان، این اولین بار است که این ترکیب در تخم پرندگان این منطقه مشاهده شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد پرندگان با بلعیدن مواد پلاستیکی حاوی ترکیب فتالات به هنگام شکار ماهی و دیگر موجودات دریایی این ماده را وارد بدن خود کرده‌اند.

در شکم مرغ‌های باران بدبو مایعی چرب وجود دارد که وقتی لانه‌شان در معرض تهدید قرار می‌گیرد آن را بالا می‌آورند. محققان معتقدند ترکیب فتالات وارد این مایع شده و از این طریق به جریان خون و تخم پرندگان ماده راه پیدا می‌کند.

به گزارش روزنامه گاردین، به گفته کارشناسان وجود این ترکیب شیمیایی در تخم پرندگان در بکرترین بخش‌های محیط زیست نگران کننده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس