آماده‌باش سازمان حفاظت محیط زیست در نوروز ۹۸

آماده‌باش سازمان حفاظت محیط زیست در نوروز ۹۸معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به مدیران کل حفاظت محیط زیست استان‌ها خواستار هماهنگی، آماده‌باش مسئولان و عوامل اجرایی و حضور به‌موقع عوامل و تجهیزات در مناطق حساس شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در نامه حمید ظهرابی آمده است: با توجه به سفرهای انبوه و تردد پرحجم هم میهنان در ایام تعطیلات نوروز ۹۸ و به‌ویژه در روز انس با طبیعت (۱۳ فروردین) و به منظور اعمال نظارت، کنترل و پایش محدوده مناطق تحت مدیریت جهت خدمت‌رسانی مناسب، آموزش و اطلاع‌رسانی، افزایش سطح آگاهی مسافران، آمادگی، پیشگیری و مقابله با بروز مخاطرات احتمالی در عرصه‌های طبیعی به‌ویژه بروز حریق و تخریب منابع، ضروری است نسبت به هماهنگی و آماده‌باش مسئولان و عوامل اجرایی و حضور به‌موقع عوامل و تجهیزات در مناطق حساس، اقدام لازم و به‌موقع متناسب با ویژگی‌های اکولوژیک و حساسیت های زیستگاهی صورت پذیرد.

مشابه سال‌های گذشته در چارچوب ضوابط و مقررات جاری و بر اساس توان، امکانات و ظرفیت های موجود نسبت به انجام موارد زیر اقدام مقتضی را اعمال کنند:

۱. چادرهایی با نام و نشان محیط زیست در مبادی ورودی شهرها و نقاط گردشگری در استان با همکاری سمن‌های محیط زیستی برپا شود و اقلام فرهنگی- آموزشی، توصیه‌های مربوطه، نقشه‌های استانی و لوح‌های فشرده زیست محیطی و گردشگری بین خانواده ها توزیع شود.

۲. هماهنگی با نیروی انتظامی، گمرکات و سازمان دامپزشکی به منظور نظارت دقیق‌تر و پیشگیری از ورود و خروج غیرمجاز گونه‌ها در مبادی ورودی و خروجی استان و جلوگیری از حمل و نقل و جابجایی غیرقانونی گونه‌ها در جاده‌ها

۳. از ظرفیت رسانه‌ها برای انعکاس زیبایی‌های طبیعت استان و تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و آموزش مهارت‌های زندگی با معیارهای حفظ محیط زیست کمک گرفته شود.

۴. از کیسه‌های پارچه‌ای که دارای نشان محیط زیستی و شعار مناسب ‏باشند، برای توزیع اقلام فرهنگی- آموزشی استفاده شود.

۵. مأموران اجرایی ادارات کل در اماکن مهم و حساس که احتمال آتش‌سوزی و تخریب بیشتر است، حضور فعال یابند و نسبت به آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی حضوری درخصوص اهمیت حفظ زیست بوم‌ها اقدام کند همچنین لازم است هماهنگی‌های لازم با سازمان آتش نشانی و سازمان امداد و نجات برای استقرار تجهیزات و ادوات مورد نیاز در نقاط حادثه‌خیز و مستعد آتش سوزی به منظور پیشگیری و مقابله با بروز مخاطرات احتمالی در عرصه‌های طبیعی انجام گیرد.

۶. با تخصیص شماره‌هایی از گردشگران و مسافران درخواست کنند هرگونه آلودگی و تخریب محیط زیست و آتش سوزی را از طریق شماره مزبور به آن اداره کل اطلاع دهند.

۷. در این خصوص ضروری است شماره‌های تخصیص داده شده در ورودی شهرها و در نقاط تجمع گردشگران همچنین نقاط حادثه‌خیز به طرق مختلف در معرض دید گردشگران قرارگیرد.

۸. توزیع کیسه‌های زباله رایگان بین گردشگران و مسافران با همکاری سمن‌های محیط زیستی و سایر دستگاه های ذیربط و آموزش به مردم به منظور جمع‌آوری و تفکیک پسماندها به محل های جمع آوری زباله به ویژه در روز انس با طبیعت صورت گیرد.

۹. انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور جلوگیری از فروش جانوران وحشی مانند انواع سمندرها، قورباغه‌ها، لاک‌پشت‌ها و و مارهای کوچک سایر خزندگان و همچنین برخی گیاهان غیر بومی و مهاجم مانند سنبل آبی در ایام منتهی به نوروز و بعد از آن.

۱۰. تعبیه مکان‌هایی در پارک‌های شهری با هماهنگی شهرداری ها برای جمع‌آوری ماهی‌های قرمز و اطلاع‌رسانی به شهروندان جهت پیشگیری از رهاسازی آن‌ها در رودخانه‌ها و انهار و سایر منابع آبی

۱۱. فراهم کردن امکان بازدید رایگان از موزه‌های تاریخ طبیعی همراه با ارائه اطلاعات آموزشی به بازدیدکنندگان مد نظر قرار گیرد.

۱۲. درخصوص پاکسازی کوهستان، سواحل، زیستگاه‌ها، کنار جاده‌ها، ورودی و خروجی شهرها و … با همکاری سایر دستگاه‌ها و اعضای سمن‌های محیط زیستی و سرمایه‌های اجتماعی حاضر در طبیعت برنامه‌ریزی شود.

۱۳. نسبت به برگزاری مسابقات علمی، محیط زیستی، ورزشی و فرهنگی در پارک ها و فضاهای تفریحی شهر مساعدت شود.

۱۴. درصورت توقیف جانوران وحشی از متخلفان قبل از تعیین بومی یا غیر بومی بودن از رهاسازی آنها جداً خودداری شود و در صورت بومی بودن قبل از مشخص شدن زیستگاه و پراکنش آن در کشور رهاسازی نشوند.

۱۵. با چاپ بروشور و توزیع آن بین گردشگران و مسافران نوروزی و نصب بنر در مبادی ورودی شهرها، موارد ذیل متذکر شود:

–  با توجه به فصل گل‌دهی گیاهان، مسافران محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از آسیب رساندن به گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان خودداری کنند.

– در روز طبیعت، هموطنان تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به‌همراه داشته باشند و در صورت نیاز به آتش، حتی الامکان به جای چوب و هیزم از زغال آماده استفاده و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان خودداری و حتماً خاکستر آتش را نیز با آب و یا خاک خاموش کنند، همچنین از روشن کردن آتش کنار درختان خودداری کنند. بهترین کار هم همراه داشتن گاز پیک‌نیکی است.

– مسافران کیسه مخصوص جمع‌آوری زباله به همراه داشته باشند و در پایان روز زباله‌های تولیدی را به ایستگاه‌های مستقر تحویل دهند و زباله‌های خود را در جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه‌های آب، مناطق کوهستانی و دره‌ها رها نکنند.

– مسافران و گردشگران از شکار و صید گونه‌های جانوری و حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی جداً خودداری کنند.

– در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد، با کمترین سرعت ممکن رانندگی کنند و مراقب حیوانات بی‌پناه باشند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس