تاکید معاون وزیر کشور بر مدیریت مصرف آب در فضای سبز شهری

تاکید معاون وزیر کشور بر مدیریت مصرف آب در فضای سبز شهریمعاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همزمان با 15 اسفند و روز درختکاری با اشاره به ضرورت کاهش مصرف آب در حوزه خدمات شهری و فضای سبز گفت: لازم است شهرداری‌ها به موضوع استفاده از درختان با نیاز آبی کم، مقاوم و بومی توجه ویژه کنند.

به گزارش ایسنا مهدی جمالی نژاد اظهارکرد: دستورالعمل نگهداری و توسعه فضای سبز با اولویت مدیریت اصولی منابع آبی به استان‌ها در سال جاری ابلاغ شده است که در آن بر کاهش سطوح چمن کاری خصوصاً در بلوارها و حاشیه بزرگراه‌های سطح شهر، پارک‌های جنگلی و فضاهای سبز حومه شهر و توجه ویژه به افزایش احجام سبز نسبت به سطوح سبز در فضاهای سبز شهری و ممنوعیت کاشت چمن در توسعه فضاهای سبز عمومی شهری تاکید شده است و انتظار می‌رود مدیریت شهری به این موارد توجه لازم داشته باشد.

وی اضافه کرد: به منظور کاهش آلودگی هوا و اثرات ناشی از پدیده گرد و غبار و در راستای قانون هوای پاک، شهرداری‌ها طی همکاری با وزارتخانه‌های نیرو، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و کشور از ظرفیت‌های پیش بینی شده در این قانون به منظور توسعه فضای سبز و احداث کمربند فضای سبز شهری استفاده کنند.

جمالی نژاد همچنین به مصوبه هیات وزیران در موضوع مدیریت فضای سبز شهری اشاره کرد و گفت: این مصوبه که پس از آسیب‌شناسی شهرداری‌ها در این موضوع تهیه شد و به تصویب هیات محترم وزیران رسید، بر استفاده از روش‌های نوین آبیاری و استفاده از پساب تصفیه شده تاسیسات تصفیه خانه‌های فاضلاب شهری با رعایت استانداردهای زیست محیطی در آبیاری فضای سبز شهرها تاکید دارد و انتظار می‌رود شهرداری‌ها به ظرفیت‌های نهفته در این مصوبه توجه ویژه‌ای کنند.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود: در قانون هوای پاک و مصوبه هیات وزیران در زمینه فضای سبز شهری پیش‌بینی‌های لازم در خصوص تامین نهال مورد نیاز طرح های درختکاری شهری توسط وزارت جهادکشاورزی صورت گرفته است و شهرداری‌ها می‌بایست اقدامات لازم را در زمینه کاشت، نگهداری و بهره‌برداری به عمل آورند.

وی در ادامه گفت: طی سال‌های اخیر نوآوری‌ها و خلاقیت‌هایی توسط شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها در مدیریت شهری با روش‌ها و ایده‌های جدید صورت گرفته که امید است شهرداری‌ها در حوزه فضای سبز شهری به این ایده‌ها توجه کنند.

جمالی نژاد با بیان اینکه روز درختکاری و هفته منابع طبیعی در حقیقت برای یادآوری این مهم است که اگر به فضای سبز توجه کافی نداشته باشیم، شرایط زیستی شهرها به خطر می‌افتد، تاکید کرد: انتظار می‌رود مدیریت شهری در همکاری با سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط زمینه حفظ و نگهداری درختان و فضای سبز موجود شهری را فراهم کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، وی همچنین با اشاره به تاکیدات دین مبین اسلام بر درختکاری و حفظ درختان گفت: جا دارد همه دست‌اندرکاران عرصه های مدیریت شهری و روستایی همچنین رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد به سنت حسنه درختکاری توجه کنند و مشارکت فعال شهروندان و اقشار مختلف جامعه در حفظ و نگهداری درختان و فضای سبز ضامن اصلی توسعه این موضوع است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس