ضرورت افزایش سرانه فضای سبز برای هر شهروند

ضرورت افزایش سرانه فضای سبز برای هر شهروند



مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در آستانه روز درختکاری و هفته منابع طبیعی، ضمن دعوت از همه شهروندان و دوستداران محیط زیست و طبیعت برای کاشت نهال و توسعه فضای سبز در این هفته گفت: بر اساس قانون هوای پاک سرانه فضای سبز باید به حداقل ۱۵ متر مربع برای هر شهروند برسد.

به گزارش ایسنا، کیومرث کلانتری با اشاره به اینکه فضای سبز علاوه بر اینکه به زیبایی شهرها می‌افزاید باعث کاهش آلاینده‌های محیط زیستی می‌شود و فضای نشاط و شادابی ایجاد می‌کند، اظهار کرد: بر اساس قانون هوای پاک سرانه فضای سبز باید به حداقل ۱۵ متر مربع برای هر شهروند برسد و در این‌باره در خیلی از شهرهای اقماری تهران سرانه فضای سبز کمتر از استاندارد کشوری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اینکه درخت یک موجود زنده و در تولید اکسیژن و کیفیت هوا تاثیرگذار است، تصریح کرد: با توجه به کمبود آب و ضرورت استفاده بهینه از منابع آبی موجود باید درختان کم آب‌بر و سازگار با محیط کاشته شوند و از توسعه و کاشت گیاهان و درختان آب‌بر نیز خودداری شود.

وی با بیان اینکه آبیاری درختان از پساب تصفیه شده و به‌صورت قطره‌ای بهره‌وری حداکثری از آب را فراهم می‌کند،گفت: توزیع عادلانه فضای سبز نیز در محلات یک ضرورت است و باید همه شهروندان دسترسی لازم به بوستان‌ها و فضای سبز در کوتاه‌ترین فاصله از محل سکونت خود را داشته باشند.

کلانتری در ادامه هفته منابع طبیعی را یک فرصت دانست تا همه بخش‌های صنعتی و خدماتی نیز با دریافت درخت بتوانند در حد استانداردهای محیط زیستی فضای سبز خود را توسعه دهند.

وی افزود: کلیه واحدهای صنعتی و خدماتی و شهرک‌های صنعتی موظف هستند حداقل ۱۰ درصد از عرصه‌های خود را به فضای سبز اختصاص دهند.

کلانتری در ادامه به تغییر کاربری در اراضی فضای سبز داخل شهرها اشاره کرد و گفت: هرگونه تغییر کاربری فضای سبز داخل محدوده قانونی شهرها ممنوع است و در صورت ضرورت شهرداری‌ها به عنوان متولی فضای سبز شهری باید زمین جایگزین را معرفی کنند تا از سرانه فضای سبز کاسته نشود.

بر اساس گزارش روابط عمومی محیط زیست استان تهران، وی در پایان با بیان اینکه فضای سبز شمال و شرق تهران حکم ریه‌های تنفسی شهر تهران را دارد و باید با جدیت توسط شهرداری و منابع طبیعی حفظ شود و توسعه یابد، خاطر نشان کرد: هرگونه تغییر کاربری باغ‌های درون شهر و قطع درختان برای تبدیل زمین آن برای کاربری‌های دیگر بدون جایگزین قابل قبول نخواهد بود و سازمان حفاظت محیط زیست در کمیسیون ماده ۵ مخالف اینگونه تغییرات است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس