آبگیری 98 درصد تالاب بندعلیخان در دشت ورامین + فیلم

آبگیری 98 درصد تالاب بندعلیخان در دشت ورامین + فیلم


رئیس منابع طبیعی ورامین گفت: ۹۸ درصد تالاب بندعلیخان آبگیری شده است.

به گزارش ایسنا احمد فدایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حوزه تالاب بندعلیخان ۱۳۵هزار هکتار است که ۹۸ درصد این حجم پرشده است و این تالاب بعد از سال‌ها به دریاچه نمک قم می‌ریزد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری ورامین افزود: بارندگی های اخیر علاوه بر اینکه تالاب بندعلیخان را نجات داد و از ورود ریزگردها به منطقه جلوگیری کرد ، باعث تقویت زیست بوم پرندگان و تقویت اقتصادی کشاورزان و عشایر شده است.

وی افزود: یکی از مهمترین سالهایی که در ۱۵ سال اخیر در دشت ورامین اتفاق افتاده است، میزان بارندگی فراوان در تالاب بندعلیخان ورامین بوده که این تالاب را از وضعیت بحرانی نجات داده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری ورامین تصریح کرد: با میزان بارش های اخیر در استان تهران و استان‌های همجوار امروز مشاهده می کنیم که تالاب بندعلیخان ورامین دوباره احیا شده است و آن موضوع ریزگرد و آن نگرانی هایی که درباره تالاب داشته‌ایم نیز برطرف شده است.

فدایی یادآور شد: یکی از مزایای مهمی که می توان از آن درباره بارش های اخیر نام برد، رونق گرفتن اقتصاد عشایر در منطقه تالاب بود که با آبگیری ۹۸ درصدی این تالاب باعث شده است که رونق تولید ، رونق پرورش دام و حضور بیشتر عشایر در این مناطق قشلاقی شهرستان ورامین بیشتر بشود.

وی خاطرنشان کرد: در هر صورت درست است که سیل، خسارت‌هایی را در برخی از استان‌های کشور باعث شده اما در استان هایی از جمله استان تهران باعث جلوگیری از فرونشست حفره های آب‌های زیرزمینی، تقویت پوشش گیاهی، تقویت زیست بوم و تقویت زیستگاه پرندگان مهاجر شده است.

فدایی با اشاره به اینکه یکی از نعمت های خداوند در دشت ورامین، احیای تالاب بندعلیخان بوده است بیان کرد: برای اولین بار و جزو نادرترین زمان های ممکن است که در فصل بهار پرندگان مهاجر در تالاب بندعلیخان حضور پیدا کرده‌اند و با حضور این پرندگان تالاب همانند گذشته احیا شده است و خداوند را بابت این نعمت شاکر هستیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس