اعلام آمادگی ایران برای تعبیه مناطق حفاظت شده محیط زیستی در مرز ترکیه

اعلام آمادگی ایران برای تعبیه مناطق حفاظت شده محیط زیستی در مرز ترکیهمعاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:کشور ما این آمادگی را دارد که تجربیات به دست آورده در حفاظت محیط زیست و تنوع زیستی را با کشور ترکیه به اشتراک بگذارد و حتی می‌توانیم مناطق حفاظت شده مرزی تعبیه و تالاب‌هایی را به‌صورت مشترک در کنوانسیون رامسر ثبت کنیم و در زمینه‌های مدیریت پسماند و آلودگی هوا با هم همکاری کنیم.

به گزارش ایسنا حمید ظهرابی در نشست مشترک ایران با ترکیه که در خصوص دیوار مرزی ترکیه با حضور فاطما وارانک – معاون وزیر محیط زیست و شهرسازی جمهوری ترکیه همراه متشکل از نماینده های وزارت نیرو کشور و امور خارجه برگزار شد،گفت: کشور ترکیه هم از نظر فرهنگ و زبان و هم از نظر طبیعت و اکوسیستم شبیه کشور ایران است به همین خاطر و با وجود چنین ویژگی‌های مشترکی می‌توانند ارتباط خوبی را در زمینه حفظ محیط زیست با هم برقرار کنند.

وی ادامه داد: بدون شک هم محیط زیست ایران و هم محیط زیست ترکیه می توانند متاثر از هم باشند. این جلسه می تواند سرآغازی بر همکاری‌های مشترک محیط زیستی بین دو کشور دوست و همسایه باشد.

ظهرابی با اشاره به سابقه ایران در حفاظت محیط زیست اظهارکرد:  در گذشته برخی از اماکن حفاظت شده تحت عنوان قرق‌های خصوصی پادشاهی بود. حداقل ۶۰ سال است که ما رسماً مناطق حفاظت شده زیست محیطی داریم و اکنون حدود ۱۸ میلیون هکتار از مساحت کل کشور تحت حفاظت محیط زیستی هستند. ۳۵ تالاب بین المللی داریم که در کنوانسیون رامسر ثبت شده است. کشور ما این آمادگی را دارد که تجربیات به دست آورده در حفاظت محیط زیست و تنوع زیستی را با کشور ترکیه  به اشتراک بگذارد و حتی می‌توانیم مناطق حفاظت شده مرزی تعبیه و تالاب‌هایی را به‌صورت مشترک در کنوانسیون رامسر ثبت کنیم و در زمینه‌های مدیریت پسماند و آلودگی هوا با هم همکاری کنیم.

ظهرابی با اشاره به موضوع جلسه که درباره دیوار مرزی بین ایران و ترکیه بود، تشریح کرد: آن قسمتی از دیوار که ساخته شده و ممکن است به محیط زیست دو طرف صدمه وارد کند را اصلاح کنیم و برای مابقی دیوار نیز مسائل و مشکلات محیط زیستی دو طرف را رعایت بکنیم، تا خسارات را به حداقل برسد.

در ادامه این نشست فاطما وارانک ضمن تشکر از میزبانی ایران اظهار کرد: اینکه امروز در ایران سازمانی مجزا به نام «سازمان حفاظت محیط زیست» وجود دارد اتفاق بسیار خوشایندی است در دو روزی که در تهران بودیم متوجه شدیم که این شهر چقدر شهر پاک و سبزی است و برنامه ریزی خوبی برای آن انجام شده است.

وی در ادامه گفت: ترکیه  در ۱۶ سال گذشته  اهمیت محیط زیست را چند برابر کرد زیرا ترکیه نیز مانند ایران با منابع طبیعی که در اختیار دارد به داشته های خود افزوده است.

وارانک با بیان اینکه محیط زیست امانت است و باید به نسل های بعد تحویل داده شود،توضیح داد: در ترکیه ۱۲ درصد از منابع طبیعی حفاظت شده هستند .هدف ما این است که این میزان را به ۱۵ درصد سپس به ۲۰ درصد برسانیم.

معاون وزیر شهرسازی ترکیه با اشاره به  دیواری که به دلایل امنیتی بین دو کشور احداث شده است،گفت:یک هیات فنی تشکیل می شود تا ببینیم چه کارهای انجام شده و چه کارهایی نباید انجام شود. با وزارت امور خارجه زمان و مکان این جلسات هماهنگی لازم صورت می‌گیرد.

در ادامه این نشست  باقرزاده – مدیر اکوسیستم های تالاب سازمان حفاظت محیط زیست و مسئول پیگیری اثرات زیست محیطی دیوار- با بیان اینکه اولین بار موضوع محیط زیست دیوار مرزی در فروردین ماه ۱۳۹۷ در اجلاس کمیسیون عالی مرزی دو کشور مطرح شد، گفت: در  بند ۱۰آن اجلاس به اثرات محیط  زیستی اشاره شد و هر دو طرف اتفاق نظر داشتند که روی مسائل زیست محیطی دیوار باید دقت نظر بیشتری را داشته باشند.

وی ادامه داد:ایران و ترکیه حدود ۵۲۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که ۴۸۰ کیلومتر آن مرز خاکی و ۴۰ کیلومتر مرز آبی است.

مدیر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:  چهار منطقه حساس اکولوژیک در این حوزه وجود دارد. یکی تالاب بورآلان و رودخانه قره سو که بین دو کشور مشترک است. دوم تالاب  یاریم قیه و رودخانه ساری سو به این تالاب می ریزد که بین دو کشور مشترک است. سوم تالاب آغ گول که در محدوده سرزمینی کشور ایران است ، چهارم پارک ملی  آغری داغ (کوه آرارات) در پهنه سرزمینی ترکیه قرار دارد.

وی با بیان اینکه زیستگاه‌های ایران و ترکیه پشتیبان هم هستند، گفت:  کوه آرارات در سمت ترکیه محل مهاجرت حیات وحش است. به عبارت دیگر تابستان گذرانی در مناطق ترکیه انجام می‌شود و زمستان گذرانی در مناطق ایران انجام خواهد شد این چنین مهاجرتی بین دو طرف مرز وجود دارد.

باقرزاده با اشاره به پایه های سنگی دیوارهای مرزی و انتقاد از وزن زیاد آن ها در بخش هایی از تالاب توضیح داد:  در بخش‌هایی از تالاب، این دیوارها می‌توانند منافذ و روزنه های خاک را بسته و باعث اختلال تبادل آب بین دو طرف شوند. همچنین آبگذرها بسیار کوچک و باریک هستند و با  سیلاب پر از رسوب می شود و همین باعث آسیب دیدن برای هر دو طرف می شود.

مدیر اکوسیستم های تالاب  با اشاره به نشست قفقاز در دسامبر ۲۰۱۸ ادامه داد:  در ناحیه قفقاز شش زیستگاه از این دیوار مرزی متاثر خواهد شد. در نشست قفقاز کشورها متعهد شدند اثرات مرزها روی زیستگاه‌ها را به حداقل برسانند. ما نباید با دست خودمان این زیستگاه ها را تضعیف کنیم.

وی در خصوص اثرات مخرب دیوار مرزی اظهارکرد: این دیوار مرزی می تواند چرخه هیدرولوژیک منطقه را تحت تاثیر قرار دهد و سیلاب ها را به تالاب ها نرساند از طرف دیگر این دیوار باعث قطعه قطعه شدن زیستگاه‌ها می شود که بر مهاجرت فصلی حیات وحش اثر گذار است.

باقرزاده با ذکر پیشنهاداتی همچون عدم ساخت دیوار بر روی تالاب ها، استفاده از دیوارهای سبک تر در زیستگاه حساس و بزرگ شدن ابعاد گذرها جهت انتقال آب و مسیر های عبور حیات وحش را پیشنهاد داد.

در ادامه این نشست ،معاون سازمان انبوه سازی ترکیه  که مسئول اجرای دیوار مرزی است، گفت: در سال‌های اخیر به دلیل افزایش فعالیت‌های تروریستی که تهدیدی برای دو کشور بود تصمیم به احداث این دیوار شد و این به  معنای جدا بودن دو کشور از هم  نیست.

معاون سازمان انبوه سازی ترکیه ادامه داد: این دیوار برای تهدیدهای امنیتی طراحی شده است و  نوع طراحی آن به شکلی است که قابل جابه جایی است تا تاثیر زیادی بر محیط زیست نداشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  سازمان حفاظت محیط زیست،وی با ذکر این نکته که فواصلی در دیوارها وجود دارد، گفت:  حدود سه و نیم تن است و برای عبور وسایل حمل و نقل و حیوانات فاصله هایی تعبیه شده تا پاسخگوی نیازهای محیطی و بشری باشد.

وی رابطه با گذر های آب رودخانه ها اظهارکرد:  ما نیز بر این باور هستیم که تعداد آنها کافی نیست و گذرگاه های آب باید افزایش یابد چون حجم آب بالا رفته و در این رابطه تمهیداتی اندیشیده خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس