اکثر تالابهای آذربایجان غربی وضعیت مساعدی دارند

اکثر تالابهای آذربایجان غربی وضعیت مساعدی دارندمعاون فنی اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی گفت: اکثر تالابهای استان وضعیت مساعدی دارند.

جباری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به وضعیت تالابهای استان تصریح کرد: اکثر تالابهای استان به صورت کامل آبگیری شدند و  تا بدین جای سال  در وضعیت خوبی قراردارند.

وی با بیان اینکه بارندگی های اخیر در حد مطلوب بوده و تاثیر خوبی در وضعیت تالابهای استان داشته است گفت: به غیر تالاب یادگارلو که مشکل نگهداری آب دارد و خشک شده، حال مابقی تالابها خوب است اما تامین حق آبه تالابها نباید مقطعی باشد بلکه تالابها باید در طول سال آبگیری شوند.

جباری با بیان اینکه میزان آب موجود در تالاب‌ها به میزان بارندگی‌ها و آبگیری بستگی دارد، تصریح کرد: اگر چه بدلیلی بارندگی ها و ورود آب انهار تالابها در وضعیت خوبی هستند اما با ورود به فصل تابستان، افزایش تبخیر آب سبب سرعت یافتن خشکی تالابها می‌شود  که نیاز است آبگیری ها به شکل مداوم انجام شود.

وی با بیان اینکه تالاب قوپی بابا علی مهاباد که خشک شده بود 70 درصد آبگیری و احیا شده اظهار کرد: آذربایجان غربی 31 تالاب دائمی دارد که از این تالابها، نوروزلو و میاندوآب جزو تالاب‌های دائمی استان است که به دلیل مجاورت در مسیر رودخانه در وضعیت مطلوب و پرآبی قرار دارد.

معاون فنی اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی با بیان این‌که 6 تالاب آذربایجان غربی در سایت رامسر ثبت شده است، افزود: دریاچه ارومیه، تالاب قوپی باباعلی مهاباد، کانی برازان و درگه سنگی، یادگارلو و حسنلو در سایت رامسر ثبت شده‌اند که وضعیت این تالاب‌ها به غیر از یادگارلو نسبتا خوب ارزیابی می‌شود.
انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس