تالاب‌هایی که لبالب می‌شوند – ایسنا

تالاب‌هایی که لبالب می‌شوند – ایسنامدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی گفت: در بارندگی‌های اخیر استان بیش از 80 درصد محدوده تالاب‌های استان آبگیری شده است.

حسن اکبری در گفت و گو با ایسنا گفت: در حال حاضر حدود دو تالاب در استان داریم که یکی از این مناطق درقالب پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان تحت مدیریت حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی است و دیگری تالاب خور که در قالب مناطق آزاد توسط محیط بانان مورد پایش قرار می‌گیرد. 

وی افزود: با توجه به نزولات جوی سال قبل و نیز تداوم آن در سال جاری و اقدامات احیائی صورت گرفته بویژه در محدوده پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان، خوشبختانه موضوع تهدید تالاب‌های استان که کاملاً وابسته به بارش نزولات جوی هستند در حال حاضر مرتفع شده است. 

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی درخصوص اقدامات محیط زیست در احیای تالاب‌های استان، اظهار کرد: احیای تالاب از طریق بکارگیری راهکارهای بیومهندسی و بیومکانیکی، اصلاح فیزیکی، لایروبی، افزایش حفاظت فیزیکی، تامین تجهیزات حفاظتی تالاب، ایجاد موانع و استفاده از فناوری‌های نوین، نهال کاری، انجام طرح مطالعاتی تعیین نیازآب زیست محیطی تالاب کجی به منظور اختصاص از سوی آب منطقه‌ای از جمله اقدامات است.

اکبری در پاسخ به این‌که بارندگی‌های اخیر چه تاثیری در آبگیری تالاب‌ها داشته است، گفت: برابر آمار هواشناسی استان بالغ بر 50 میلیمتر میزان بارندگی در حوزه شهرستان نهبندان از ابتدای سال زراعی سال گذشته تاکنون گزارش شده است.

وی ادامه داد: با توجه به موقعیت قرارگیری تالاب کجی نمکزار نهبندان در حوزه آبخیز دشت سهل‌آباد که از نظر ارتفاعی در پست‌ترین نقطه دشت واقع می‌گیرد و عملیات لایروبی انجام شده  حجم قابل توجهی از بارش صورت گرفته به داخل تالاب وارد شده که برابر مشاهدات به عمل آمده حدود 80 درصد محدوده تالاب آبگیری شده است. 

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی یادآور شد: برابر سرشماری به عمل آمده در بازه زمانی مقرر در سال گذشته، 1116 قطعه پرنده از گونه‌های اردک سرسبز، خوتکا، حواصیل خاکستری، چنگر نوک سرخ، چوب پا، سلیم طوقی معمولی، فالاروپ گردن سرخ، فلامینگو و انواع باکلان، اگرت، بوتیمار، آبچلیک و کاکایی در تالاب مذکور حضور داشته‌اند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس