تاکید محیط زیست بر تامین حق‌آبه تالاب بندعلیخان

تاکید محیط زیست بر تامین حق‌آبه تالاب بندعلیخانمدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه منبع اصلی تالاب بندعلیخان رودخانه شور است، گفت: بر اساس قانون، وزارت نیرو موظف به تامین حق‌آبه تالاب‌ها است و امیدواریم باتوجه به اینکه امسال سال پربارشی است بتوانیم حق‌آبه این تالاب را نهایی کنیم و در سال‌های آینده هم این حق‌آبه تامین شود.

به گزارش ایسنا، کیومرث کلانتری در حاشیه بازدید از منطقه حفاظت شده کویر درباره وضعیت فعلی تالاب فصلی بندعلیخان گفت: خوشبختانه با توجه به بارش‌های خوب امسال این تالاب دارای آبگیری خوبی بوده و احیاء شده است و امیدواریم بتوانیم با همکاری وزارت نیرو بر اساس قانون حفظ تالاب‌ها حق‌آبه این تالاب بسیار ارزشمند را تامین کنیم.

وی با بیان اینکه تالاب بندعلیخان حائلی بین کویر و پایتخت است که هم می‌تواند فرصت باشد و هم تهدید، اظهار کرد: اگر حق‌آبه این تالاب را تامین کنیم و بتوانیم این زیستگاه بسیار ارزشمند را به عنوان یک سایت گردشگری طبیعی در کنار پایتخت داشته باشیم تبدیل به فرصت است و در صورتی که وزارت نیرو نتواند حق‌آبه این تالاب را تامین کند به یک زیستگاه خشک و دارای پتانسیل گرد و غبار تبدیل می‌شود که این یک تهدید است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران به جایگاه و منزلت ویژه تالاب‌ها بر اساس قوانین جمهوری اسلامی و بین‌المللی اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه وسعت این تالاب زیاد است و در بخش جنوبی هم به دریاچه نمک متصل است، سعی داریم مطالعاتی را درباره پتانسیل ذخیره آب این تالاب در قسمت‌های شمالی انجام دهیم تا بتوانیم بخش‌هایی از این تالاب فصلی را زنده نگه داریم و در زمان پر بارش هم به‌صورت پلکانی به فازهای بعدی این تالاب آب اختصاص داده شود.

وی ادامه داد: مجموعه تالاب‌هایی که به‌صورت خطی از حواشی خلیج فارس تا تالاب‌های فارس و بعد هم در فلات مرکزی ایران تا شمال وجود دارد مسیر شمال به جنوب و بالعکس مهاجرت پرندگان و به نوعی فرودگاه امن و زیستگاهی با ارزش است که خدمات بسیار شایانی می‌تواند به کاربری‌های جانبی داشته باشد.

کلانتری با اشاره به اینکه تالاب‌ها معمولا جزو اکوسیستم‌های مظلوم طبیعت هستند، گفت: تالاب‌ها دارای کارکردهای ارزشمندی هستند ولی متاسفانه نتوانستیم از کارکردها و اهمیت تالاب‌ها چه در زمینه تقویت سفره آب‌های زیرزمینی و چه در زمینه تقویت تنوع گیاهی و جانوری بهره‌مند شویم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه منبع اصلی آب تالاب بندعلیخان رودخانه شور است و بر اساس توافق صورت گرفته حدود ۴۰ درصد آورد این رودخانه باید به این تالاب اختصاص یابد، تصریح کرد: بر اساس قانون، وزارت نیرو موظف به تامین حق‌آبه تالاب‌هاست و امیدواریم با توجه به اینکه امسال سال پربارشی است بتوانیم حق‌آبه این تالاب را نهایی کنیم و در سال‌های آینده هم این حق‌آبه تامین شود.

کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مساحت منطقه کویر ۲۵۰ هزار هکتار است که حدود ۱۰۰ هزار هکتار آن فاقد پوشش گیاهی و بصورت تپه ماهوری است، اظهارکرد: از ۱۵۰ هزار هکتار باقیمانده که دارای پوشش گیاهی و حفاظت شده است، حدود یک پنجم آن جزو مناطق امن است و باید تنوع گیاهی و جانوری و حیات وحش آن حفظ شود.

وی با بیان اینکه در مابقی این منطقه با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی استان حدود ۲۷ هزار واحد دامی دارای پروانه چراست که در دو بازه زمانی ۴۵ روزه در بهار و پاییز دام‌ها تعلیف خواهند داشت، گفت: با توجه به بارش‌های سال جاری این منطقه مرتع غنی و تاکید به دامداران این است که به توصیه‌های محیط بانان در ورود و خروج به‌موقع از منطقه توجه کنند.

کلانتری ادامه داد: ارزش مرتع به وجود پوشش گیاهی است و اگر دام خارج از ظرفیت وارد مرتع کنیم قطعا شاهد تخریب محیط زیست خواهیم بود که قابل جبران هم نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه امیدواریم بتوانیم هم از تالاب‌ها و هم ظرفیت‌های موجود بهره برداری اصولی داشته باشیم و هم بتوانیم آن را حفظ کنیم،اظهارکرد: سیاست سازمان حفاظت محیط زیست حفظ بدون بهره‌برداری نیست و امسال هم اولویت اول این سازمان در کل کشور حفظ زیستگاه‌های طبیعی تحت عنوان مناطق چهارگانه است.

بر اساس گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، روز گذشته (۲۳ فروردین) مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران جهت بررسی وضعیت زیست محیطی منطقه حفاظت شده کویر و تالاب فصلی بندعلیخان از این منطقه بازدید کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس