رودهای اروپا آلوده به آفت‌کش‌ها و داروهای آنتی‌بیوتیک‌

رودهای اروپا آلوده به آفت‌کش‌ها و داروهای آنتی‌بیوتیک‌کارشناسان محیط زیست در یک بررسی مشاهده کردند آفت‌کش‌ها و داروهای آنتی‌بیوتیک‌ جریان‌های آب و رودها را در سراسر اروپا آلوده کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، محققان معتقدند این آلودگی برای حیات وحش خطرناک است و ممکن است خطر رشد میکروب‌های مقاوم به دارو را افزایش دهد.

محققان در بررسی روی ۲۹ مجرای آب در ۱۰ کشور اروپایی از جمله انگلیس به وجود بیش از ۱۰۰ نوع آفت‌کش و ۲۱ نوع دارو پی بردند. یک چهارم از مواد شیمیایی شناسایی شده ممنوعه اعلام شده‌اند درحالیکه در نیمی از رودهای مورد مطالعه حداقل میزان یک نوع آفت‌کش بیش از حد مجاز بوده‌ است.

محققان اظهار داشتند: شناسایی حجم بالایی از آفت‌کش‌ها و داروها در رودها و مجراهای آب به وجود ترکیب‌های پیچیده اشاره دارد که تاثیرات آن‌ها ناشناخته هستند. آفت‌کش‌ها یکی از فاکتورهای موثر در کاهش جمعیت بسیاری از حشرات است که پرنده‌ها برای تامین غذای خود به آن‌ها وابسته هستند.

به گزارش روزنامه گاردین، “پاول جانسون” یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه اکستر گفت: اهمیت مطالعه جدید این است که شیوع مواد شیمیایی فعال به لحاظ زیست شناختی را در مجراهای آب در تمامی اروپا نشان می‌دهد.

 انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس