صدها هزار آواره و ۸۴۷ کشته در پی طوفان “آیدای”

صدها هزار آواره و ۸۴۷ کشته در پی طوفان “آیدای”


صدها هزار نفر در پی طوفان “آیدای” و وقوع سیل‌های پس از آن در موزامبیک، زیمبابوه و مالاوی آواره شده و با کمبود مواد غذایی، آب آشامیدنی و سرپناه مواجه‌ هستند.

به گزارش ایسنا، تعداد قربانیان این طوفان و سیلاب‌های ناشی از آن و نیز بارندگی‌های شدید پیش از آن تا روز گذشته (یک‌شنبه) دست‌کم ۸۴۷ تن اعلام شده‌اند. 

طبق اعلام مقامات دولتی این کشورها و سازمان ملل متحد و به نقل از رویترز، آمارهایی که در ادامه آورده شده، طرحی کلی از این فاجعه‌ی رخ داده است.

موزامبیک

طوفان “آیدای” در شب چهاردهم مارس در نزدیکی شهر بندری “بیرا” به وقوع پیوسته و بادها و بارندگی‌های شدیدی را به همراه داشته است. شاخه‌های دو رود اصلی “بوزی” و “پنگوی” طغیان کرده و تمامی روستاهای اطراف خود را زیر آب فرو بردند و منجر به شناور شدن اجساد بسیاری بر سطح آب‌ها شد.

کشته‌شدگان: ۶۰۲ نفر

زخمی‌ها: ۱۶۴۱ نفر

خانه‌های ویران شده و آسیب دیده: ۲۳۹ هزار و ۶۸۲ بنا

وسعت محصولات کشاورزی خسارت دیده: ۷۱۵ هزار و ۳۷۸ هکتار

افراد تحت تاثیر قرار گرفته: یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر

 مبتلایان به وبا: ۲۴۲۴ نفر

کشته‌شدگان ناشی از وبا: پنج نفر

زیمبابوه

طوفان “آیدای” در شانزدهم مارس شرق زیمبابوه را درنوردیده و منجر به ویرانی خانه‌ها و سیل‌زدگی مناطق “چیمانیمانی” و “چیپینگه” در این کشور شد.

کشته‌شدگان: طبق اعلام دولت این کشور ۱۸۵ نفر در این طوفان کشته‌ شده‌اند و این در حالی است که آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد این تعداد را ۲۵۹ نفر اعلام کرده است.

زخمی‌ها: ۲۰۰ نفر

آوارگان: ۱۶ هزار خانوار

افراد تحت تاثیر قرار گرفته: ۲۵۰ هزار نفر

مالاوی

طوفان “آیدای” پیش از رسیدن به این کشور، باران‌های سنگین و سیلاب‌هایی را به بخش پایینی رود “شایر” از بخش‌های “چیکواوا” و “نسانجه” در مناطق جنوبی مالاوی آورد. این بارندگی‌ها پس از این که طوفان به مالاوی رسید نیز ادامه یافته و فاجعه‌ای برای ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور به بار آورد.

کشته‌شدگان: ۶۰ نفر

زخمی‌ها: ۶۷۲ نفر

آواره‌شدگان: ۱۹ هزار و ۳۲۸ خانوار

افراد تحت تاثیر قرار گرفته: ۸۶۸ هزار و ۸۹۵ نفر

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس