احتمال ذوب شدن نیمی از یخچال‌های طبیعیِ میراث جهانی یونسکو

احتمال ذوب شدن نیمی از یخچال‌های طبیعیِ میراث جهانی یونسکوکارشناسان نسبت به از بین رفتن یخچال‌های طبیعی در نیمی از میراث‌ جهانی یونسکو تا سال ۲۱۰۰ میلادی هشدار دادند.

به گزارش ایسنا، محققان در این بررسی تاکید کردند درصورتیکه روند انتشار گازهای گلخانه‌ای روال گذشته را داشته باشد یخچال‌های طبیعی در نیمی از میراث‌های جهانی یونسکو تا سال ۲۱۰۰ ناپدید می‌شوند.

این مناطق دربردارنده بخشی از منحصربه فردترین یخچال‌های طبیعی جهان از قبیل یخچال آلیتچ در کوه‌های آلپ در سوئیس و یخچال خومبو در هیمالیاست.

کارشناسان با در نظر گرفتن انتشار قابل توجه گازهای گلخانه‌ای در ۲۱ مورد از ۴۶ میراث طبیعی یونسکو، از بین رفتن یخچال‌های طبیعی را تا سال ۲۱۰۰  پیش‌بینی کرده‌اند.

همچنین حتی در صورت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۱۰۰، هشت مورد از یخچال‌های طبیعی در این مناطق از بین خواهند رفت.

به گزارش سایت اطلاع‌رسانی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، همچنین در این گزارش پیش‌بینی شده است که ۳۳ تا ۶۰ درصد از مجموع حجم یخچال‌های طبیعی موجود در سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۱۰۰ از بین خواهند رفت.

کارشناسان هشدار می‌دهند که ناپدید شدن منحصربفردترین یخچال‌های طبیعی فاجعه‌بار است و پیامدهای جدی را در تامین منابع آب، بالا آمدن سطح آب دریا و الگوهای آب و هوایی در سراسر دنیا به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام  

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس