بیانیه نهادهای اروپایی برای مقابله با تغییرات اقلیمی

بیانیه نهادهای اروپایی برای مقابله با تغییرات اقلیمیصدها سازمان و شبکه غیردولتی اروپا، همزمان با شهرداران ۲۱۰ شهر اتحادیه اروپا خواستار اقداماتی عملی برای مقابله تغییرات آب‌وهوایی شدند. آنها خواستار ارائه یک “استراتژی بلندمدت” در اجلاس سران اروپا هستند.

به گزارش ایسنا، ویندل ترییو، مدیر “شبکه اروپایی اقدامات اقلیمی” می‌گوید: ما در پی راه‌اندازی زنگ هشداری برای سیاستمداران کنونی و آینده اروپا هستیم.

او همراه با سازمان و شبکه غیردولتی اروپا بیانیه‌ای را امضاء کرده است که در آن تأکید شده “زمان تصمیم‌گیری برای شهروندان اتحادیه اروپا فرا رسیده است”.

در این بیانیه که روز گذشته (سه‌شنبه) منتشر شده از سیاستمداران اتحادیه اروپا خواسته شده است که با توجه به وضعیت اضطراری تغییرات آب‌وهوایی وارد عمل شوند و موضع‌گیری کنند.

امضاءکنندگان این بیانیه به طور مشخص خواستار آن شدند که مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی اولویت نشست رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجلاس سران اروپا در رومانی و اولویت مبارزات انتخاباتی پارلمان اروپا قرار گیرد.

سازمان‌ها و شبکه‌های غیردولتی اروپا خواستار پایان استفاده از سوخت‌های فسیلی، حمایت بیشتر از کشورهای در حال توسعه برای انطباق با تغییرات آب‌وهوایی، حفاظت از تنوع زیستی و تلاش بیشتر برای چرخه اقتصاد همسو با طبیعت هستند.

ژان کلود هوله‌ریش، اسقف اعظم لوکزامبورگ و رئیس کمیته اسقف‌های اتحادیه اروپا نیز از حامیان این بیانیه است. او از پارلمان آینده اتحادیه اروپا، کمیسیون این اتحادیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته “هرچه سریع‌تر” اقدامات ضروری برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی را آغاز کنند.

اسقف اعظم لوکزامبورگ با انتشار یک پیام ویدئویی گفته است: ما برای خانواده هایمان، برای فرزندانمان و برای آینده ساکنان کره زمین نیازمند اقدامات فوری هستیم. 

او تأکید کرده که مهم است “تضمین شود اقداماتی که برای به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای صورت می‌گیرند، منصفانه هستند.

همچنین رئیس کمیته اسقف‌های اتحادیه اروپا خواستار بهره‌مندی محروم‌ترین اعضای جامعه از این اقدامات شده است و گفته است انجام اقداماتی اجتماعی بر اساس احترام به حقوق بشر باید مورد توجه باشد.

اتحادیه سازمان‌های امدادی “حمایت از توسعه و پیشرفت” کلیسای کاتولیک آمریکای شمالی و اروپا نیز از امضاءکنندگان بیانیه‌ای است که روز سه‌شنبه منتشر شده است. 

شهرداران بیش از ۲۰۰ شهر اروپایی نیز با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواستار آن شدند که تولید گازهای گلخانه‌ای در اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۵۰ میلادی به صفر رسد.

در این نامه شهرداران ۲۱۰ شهر از جمله پاریس، لندن، آتن و اشتوتگارت خواستار دستیابی به یک “استراتژی بلندمدت آب‌وهوایی” در نشست اجلاس سران اروپا شدند. 

در نامه سرگشاده شهرداران تأکید شده که هدف تا میانه قرن جاری میلادی باید حذف تمامی عواملی باشد که گاز دی‌اکسید کربن مازاد در طبیعت تولید می‌کنند. آنها با این درخواست از پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا در پاییز گذشته حمایت کردند و آن را “تنها گزینه قابل قبول برای آینده اروپا و جهان” دانسته‌اند.

کمیسر امور اقلیمی اتحادیه اروپا پاییز گذشته در بروکسل گفته بود: پیشنهاد ما این است که اروپا تا سال ۲۰۵۰ میلادی به اولین اقتصاد جهان بدون تولید گاز گلخانه‌ای تبدیل شود.

بنابر گزارش دویچه‌وله، راهبرد اتحادیه اروپا در حال حاضر کاهش حداقل ۴۰ درصدی انتشار گازهای گل‌خانه‌ای تا سال ۲۰۳۰ میلادی است. مبنای این راهبرد به تصمیمی در سال‌های دهه ۹۰ قرن گذشته میلادی بازمی‌گردد. اتحادیه اروپا باید در سال جاری میلادی راهبرد خود در زمینه تغییرات آب‌وهوایی تا سال ۲۰۵۰ میلادی را نهایی کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس