خبرنگاران سر از کهریزک درآوردند/ توصیه‌هایی که پیشواز رمضان رفتند

خبرنگاران سر از کهریزک درآوردند/ توصیه‌هایی که پیشواز رمضان رفتندباز شدن درهای بازداشتگاه سابق کهریزک به روی خبرنگاران، تمدید مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک آژانس‌ها و باری‌ها، “شناسنامه”بی‌شناسنامه‌ها در دست بهارستان‌نشینان، آبخیزداری؛ تنها راه نجات کشور از خشکسالی‌ و بارش‌های شدید، رتبه‌بندی معلمان در انتظار طرح در هیأت وزیران و… از جمله مهم‌ترین اخبار امروز سرویس اجتماعی ایسنا بودند.

به گزارش ایسنا، اداره اجتماعی در چهاردهمین روز از اردیبهشت ماه بیش از 50 خبر روی خروجی خود منتشر کرده که برخی از مهمترین آن‌ها در ادامه آمده است:

با تغییر کاربری بازداشتگاه سابق کهریزک به مرکز نگهداری از معتادان متجاهر و تغییر نام به «سروش»، امروز خبرنگاران از این مرکز بازدید کردند.

بازداشتگاه کهریزک که پیش از این نامش با وقایع تلخ سال ۸۸ گره خورده بود دیگر بازداشتگاه ناشناخته نیست. پلیس پایتخت با هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان بهزیستی این بازداشتگاه را به مرکز نگهداری از معتادان متجاهر تبدیل کرد.

نحوه فعالیت سینماها و صنوف غذایی در ماه رمضان

سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت در آستانه ماه مبارک رمضان از برخورد با افرادی که تظاهر به روزه‌خواری می‌کنند، خبر داد.

وی با بیان اینکه حتی افرادی که دارای مشکل و عذر موجه برای روزه نگرفتن هستند باید یکسری موارد را رعایت کنند، گفت: هیچکس نباید تظاهر به روزه خواری کند و پلیس به عنوان مجری قانون با مصادیق روزه خواری برخورد خواهد کرد.

“شناسنامه”بی شناسنامه‌ها در دست بهارستان‌نشینان

سرویس خانواد ه ایسنا امروز به بهانه تدوین لایحه “اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان” از سوی دولت، به موضوع «بی شناسنامه‌ها» و مشکلات آنها پرداخته است و با اشرف گرامی‌زادگان، مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت ریاست جمهور در امور زنان و خانواده گفت و گو کرده است.

یکی از دلایل نداشتن شناسنامه برخی کودکان مشکل “تابعیت” آن‌هاست، بر اساس قوانین، تابعیت به واسطه دو مؤلفه “خون” و “خاک” به افراد اعطا می‌شود، در مؤلفه خاک “محل تولد” ملاک تابعیت و در مؤلفه خون، تابعیت فرزند بر اساس تابعیت پدر و مادر یا هر دوی آن‌ها تعیین می‌شود. این درحالیست که طبق قانون مدنی مصوب سال ۱۳۰۷، انتقال تابعیت تنها بر اساس نسب خونی و از طریق پدر امکان پذیر است و این به معنای آن است که به مادر و تابعیت آن توجه و اشاره‌ای نشده است.

سردار اسکندر مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد که نگاه به معتادان متجاهر باید نگاهی انسانی و با رعایت کرامات و جایگاه انسانی باشد.

وی که امروز در مراسم بازدید خبرنگاران از مرکز بازپروری و نگهداری از معتادان متجاهر سروش که پیش از این با نام بازداشتگاه کهریزک شناخته می‌شد، حاضر شده بود اظهار کرد: این مرکز توسط پلیس ایجاد شده و امکانات بسیار خوبی نیز دارد. مرکز سروش در کوتاه‌ترین زمان ممکن راه‌اندازی شده و خوشبختانه برای پذیرش ۲۰۰۰ معتاد متجاهر ظرفیت‌هایش فراهم شده که به زودی این اقدام انجام خواهد شد و برنامه‌ریزی شده که برای پذیرش ۵۰۰۰ نفر ظرفیتش افزایش یابد.

عمار سعیدیانفر، مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک از تمدید زمان ثبت نام طرح ترافیک آژانس‌ها و خودروهای باری کمتر از ۶ تن تا ۲۵ اردیبشهت خبر داد.

وی با بیان این خبر گفت: برای آژانس‌ها، وانت بارها و … نامه تعداد سهمیه‌های تخصیص یافته ارسال شده است، اما از آن جایی که پروسه ثبت‌نام زمان بر است مهلت ثبت‌نام را که تا پایان روز ۱۵ اردیبهشت بود تا ۲۵ اردیبهشت ماه تمدید کردیم و ثبت‌نام تنها تا این تاریخ صورت می‌گیرد.

سرویس سلامت ایسنا نیز امروز به در گزارشی به سرنوشت طرح “تحول سلامت” پرداخته و نوشته است: بعد از خروج “قاضی‌زاده هاشمی” از دومین وزارتخانه بزرگ دولت، شاید سوال بزرگ مردم و کارشناسان سلامت این بود که با آمدن “نمکی”، سرنوشت “تحول سلامت” چه خواهد شد؟

شش سال است که اردیبهشت ماه با نام “سلامت” عجین شده و اردیبهشت سلامت را رقم زده است؛ چراکه جراحی نظام بهداشت، درمان و داروی کشور در دولت یازدهم و با آغاز طرح تحول نظام سلامت، به صورت رسمی در ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳، با سکانداری سید حسن قاضی‌زاده هاشمی آغاز شد؛ طرحی که از همان ابتدا بر “همراهی بیمه‌ها” و “تأمین اعتبارات” به عنوان پاشنه آشیل “تحول” تاکید داشت و هدف اصلی‌اش هم این بود که از بیماران نیازمند دست‌گیری کند؛ چرا که به اذعان وزارت بهداشتی‌ها، تورم و هزینه‌های زندگی باعث شده بود که اقشار کم درآمد به دلیل هزینه‌های درمانی و دارویی حتی به بیمارستان‌های دولتی هم مراجعه نکنند یا به سطح پایین‌تری از درمان روی آورده و خود درمانی کنند.

ماه رمضان و روزه داری همیشه حال و هوای خاص معنوی و تأثیرات جسمانی بسیار زیادی دارد و همزمان شدن این ماه با روزهای گرم و طولانی سال، اهمیت توجه به تغذیه سالم و مناسب را دوچندان می‌کند.

در ماه مبارک رمضان سه الگوی وعده‌های غذایی، تغذیه‌ای و خواب روزه‌دارن تغییر می‌کند و کارشناسان و متخصصان همواره افراد را به رعایت توصیه‌های پزشکی و تغذیه‌ای، حفظ رژیم غذایی متعادل و نوشیدن مایعات کافی تشویق کرده و اهمیت استراحت و ورزش منظم را به آن‌ها یادآوری می‌کنند.

علی سلاجقه، یک استاد مهندسی رودخانه و علوم و مهندسی آبخیز دانشگاه تهران گفت: تنها راه نجات کشور از خشکسالی‌های بلندمدت و جلوگیری از سیل، مدیریت جامع حوضه آبخیز است.

وی با بیان اینکه طی ۳۰ روز در کشور حدود ۱۰۰ میلیارد متر مکعب بارش اتفاق افتاد، اظهار کرد: برای مثال طی ۱۵ روز ابتدایی سال در همدان حدود ۷۲ درصد میانگین بارش کشور را داشتیم و در مجموع چیزی حدود ۴۰ درصد بارش‌های اخیر را توانستیم ذخیره کنیم ولی حدود ۶۰ درصد آن را از دست دادیم.

بارش‌های بالای نرمال در روزهای پایانی اسفند ۹۷ و نیمه اول فروردین ۹۸، سیل را میهمان ناخوانده نوروز ایرانیان کرد و متأسفانه خسارت‌های مالی و جانی بر جای گذاشت. از همان روزها مسئولان و کارشناسان در مورد ابعاد مختلف سیل از دلایل وقوع تا چرایی ویرانگر بودن واقعه اخیر سخن گفتند.

سید محمد مجابی، رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام عملکرد جزیره‌ای دستگاه‌ها را عامل تشدید خسارت‌های ناشی از سیل دانست و گفت: در نظام مدیریتی کشور دچار بخشی‌نگری هستیم و دستگاه‌ها حاضر نیستند به‌صورت یکپارچه به مسائل ورود کنند.

وی علاوه بر اظهار نظر در مورد عوامل سیلاب‌ها و داوری عملکرد دستگاه‌های مختلف در این موضوع، استراتژی پیشنهادی خود را به منظور جبران خسارت‌ها و جلوگیری از مخاطرات احتمالی آینده تشریح کرد.

سیدمحمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش از اتمام بررسی طرح رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون اجتماعی دولت خبر داد و گفت: اکنون طرح رتبه‌بندی معلمان در نوبت بررسی و طرح در هیأت وزیران قرار دارد.

وی در همایش تدبیر و امید در گام دوم انقلاب با مدرسه‌محوری که با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به اینکه جمع حاضر منتخبی از پیشکسوتان آموزش و پرورش، معلمان برگزیده استان، منتخبی از دانشجو معلمان و شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش هستند، اظهار کرد: در سالی که مزین به رونق تولید شده، طرح‌های مختلفی را در آموزش و پرورش در دست اجرا داریم.

به گزارش ایسنا، پر بازدیدترین اخبار اداره اجتماعی در ۲۴ ساعت گذشته نیز به شرح زیر است:

توصیه‌های پزشکی در آستانه ماه رمضان

سقوط هواپیمای مسافربری به رودخانه در آمریکا

تمدید مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک آژانس‌ها و باری‌ها / آغاز ثبت‌نام از ساکنان محدوده زوج و فرد

آبخیزداری؛ تنها راه نجات کشور از خشکسالی و بارش‌های شدید

درهای بازداشتگاه سابق کهریزک به روی خبرنگاران باز شد

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس