در برابر تحریم آمریکایی‌ها، واکنشی منفعل از خود نشان می‌دهیم

در برابر تحریم آمریکایی‌ها، واکنشی منفعل از خود نشان می‌دهیم‌استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه لندن گفت: با وجود این که ۹۰ درصد تحریم‌های آمریکا غیر قانونی است اما ما چیزی نمی‌گوییم، نمی‌گوییم ای سازمان ملل متحد پس تو چه کاره هستی که اجازه می‌دهی این قدرت یک طرفه هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد؟

‌به گزارش ایسنا، پیروز مجتهدزاده در نشست علمی تخصصی ” خلیج فارس در قرن ۲۱” بیان کرد: ژئوپلتیک عبارت است از مطالعه رقابت قدرت‌ها برای سلطه بر جهان یا منطقه و استفاده از امکاناتی که جغرافیا در اختیار می‌گذارد. در این تعریف تنها رقابت مورد بحث است و نه موضوع دیگری مانند رقابت آمریکا و شوروی که دنیا را به دو اردوگاه شرقی و غربی تقسیم کرده بودند.

وی افزود: قدرت در بحث ژئوپلتیکی عبارت است از داشتن توان اعمال نفوذ در ورای مرزها برای مثال ایران در ورای مرزهایش در لبنان، سوریه، فلسطین و بسیاری از کشورهای دیگر اعمال قدرت می‌کند.

مجتهد زاده ادامه داد: در منطقه‌ای به نام خاورمیانه می‌بینیم که همیشه میان دو یا سه قدرت منطقه رقابت است، این موضوع همان ژئوپلتیک منطقه است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با دانستن این وضعیت امروز می‌خواهیم وضعیت ژئوپلتیکی موجود در رقابت‌های ایران و ایلات متحده آمریکا بررسی کنیم. این رقابت رقابتی است که توازن ندارد. جمهوری اسلامی ایران ابر قدرت منطقه‌ای است با تمام محدودیت‌های موجود برایش.

وی اظهار کرد: آمریکا تفکرات شیطانی جهانی دارد، همیشه در حال تدارک وضعیت‌هایی است برای ضربه زدن به قدرتی دیگر.

مجتهد زاده ادامه داد: روابط بین المللی و خارجی باید اساساً پیگیر منافع ملی باشد، علت آن این است که سیاست جهانی خود، پیگیر منافع ملی است هیچ کس به دنبال منافع ایدئولوژیکی نمی‌رود.

وی با بیان این که یکی از عیوب ما این است که متأسفانه مطالعه نمی‌کنیم و تنها شعار می‌دهیم و عمل نمی‌کنیم، افزود: دقت نکردیم که چه شعاری می‌دهیم، غافل از این که این شعارها واکنش‌هایی را به دنبال خواهد داشت. ایران اگر قرار است با آمریکا مبارزه کند باید ظرفیت‌های مبارزه را هم داشته باشد.

مجتهد زاده ادامه داد: درصدی از این تناقض‌ها مربوط به خود ما است و مقدار زیاد آن مربوط به آنهاست که بی رحمانه برخورد می‌کنند.

وی افزود: در شرایط کنونی که ایالات متحده آمریکا رسماً تهدید می‌کند، می‌خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

استاد دانشگاه علوم سیاسی دانشگاه لندن اظهار کرد: از نظر مقررات بین المللی آنها کاری می‌کنند کاملاً غیر قانونی و ما نیز واکنشی کاملاً منفعل از خود نشان می‌دهیم. با وجود این که ۹۰ درصد تحریم‌های آمریکا غیر قانونی است اما ما چیزی نمی‌گوییم، نمی‌گوییم ای سازمان ملل متحد پس تو چه کاره هستی که اجازه می‌دهی این قدرت یک طرفه هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد؟

مجتهد زاده ادامه داد: راهی خوب داریم اما سخت موجود است. وزیر خارجه کشور به سازمان ملل متحد، شورای امنیت برود شکایت کتبی ارائه دهد که کار ایالات متحده آمریکا علاوه بر غیر قانونی بودن، اعلام جنگ اقتصادی با ایران است و آن را محکوم کند.

وی افزود: ترامپ بارها می‌گوید می‌خواهم صادرات نفت ایران را به صفر برسانم. با توجه به اینکه زندگی ملت ایران به صادرات نفت بستگی دارد در واقع ترامپ اعلام می‌کند که می‌خواهم زندگی ایرانی‌ها را به صفر برسانم.

مجتهد زاده اظهار کرد: در این صورت پس از اعلام و اثبات جنگ آمریکا علیه حیات ملت ایران به سازمان ملل متحد، ملت ایران خود به خود مختار خواهد شد که از کشور خود آن گونه که مقبول و پسندیده مقررات ملی باشد، دفاع کند.

وی بیان کرد: طبق مقررات بین المللی وقتی کسی علیه شما وارد جنگ می‌شود شما حق دارید از خود دفاع کنید و در این دفاع حتی اگر بمب اتم هم دارید آن را استفاده کنید.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در همان شکایت اعلام می‌کنیم که کشورهایی که بخواهند نفت صادراتی مسدود شده در بازارهای جهان، نفت صادراتی ایران که حذف شده است را بخواهند، تأمین نفت از بین رفته ایران جبران کنند آنها نیز در این اعلام جنگ سهیم هستند و ما این حق را داریم که در دفاع از خود پایانه‌های نفتی کشورها را از بین ببریم.

مجتهدزاده عنوان کرد: هرچه می‌گوئیم فایده ندارد، ما هم عضو سازمان ملل متحد هستیم، ما هم این حق را داریم که در دادگاه جهانی دادخواهی کنیم. آمریکا را نمی‌بینید که برای محکوم کردن ایران چه‌ها که نمی‌کند.

وی در پایان گفت: در عالم سیاست جنگ نهایی، جنگ روانی است. آمریکا تمام تلاشش را در سازمان ملل متحد می‌کند که ایران را ظالم و تروریست قلمداد کند که همه بگویند آمریکا به درستی در مقابل ایران مبارزه می‌کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس