کشف یکی از زیستگاه‌های اصلی مرجان‌های فنجانی در خلیج فارس

کشف یکی از زیستگاه‌های اصلی مرجان‌های فنجانی در خلیج فارسدر پی پنجمین گشت تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس، یکی از زیستگاه‌های اصلی مرجان‌های منزوی (مرجان فنجانی) در خلیج فارس کشف شد.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالوهاب مقصودلو، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و مجری برنامه علمی پایش سواحل در این خصوص گفت: طی نمونه‌برداری‌های انجام شده در پنجمین گشت کاوشگر خلیج‌فارس که در عمق نزدیک به ۹۰ متری در بخش غربی تنگه هرمز انجام شد، گونه‌ای از مرجان‌های منزوی به‌نام Cynarina lacrymalis با تراکم بالای ۳۰۰-۲۰۰ عدد در مترمربع در زیستگاه شنی صدفی مشاهده شد که پیشتر در خلیج‌فارس گزارش نشده بود.

وی اظهار کرد: گونه‌های مرجان منزوی متعلق به مرجان‌های سخت هستند که برخلاف آبسنگ‌های مرجانی، ریف یا صخره تشکیل نداده و زندگی کلونی ندارند.

دکتر مقصودلو با بیان این‌که پراکنش این گونه در منطقه اقیانوس هند – آرام غربی بوده و از محدوده بین کشندی تا زیرکشندی و اعماق ۴۰۰ متر حضور دارد، تصریح کرد: سوابق این گونه از دریای سرخ و خلیج عدن، اندونزی، ژاپن و شرق استرالیا گزارش شده، اما این اولین گزارش از حضور این گونه در محدوه تنگه هرمز و در تراکم بالا است.

وی با اشاره به این مطلب که وضعیت حفاظت از گونه مشاهده شده بر مبنای رده‌بندی مرکز بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) گونه‌ای نزدیک به تهدید‏ است، افزود: گونه‌های «نزدیک به تهدید» نیاز به توجه و حفاظت بیشتر در آینده دارند. بنابراین ضروری است ضمن توجه و حفاظت بیشتر در آینده جمعیت آن سالانه بررسی شود، ضمن این‌که این نوع مرجان دارای طیف تحملی وسیعی نسبت به تغییر شرایط محیطی بوده و از این رو مورد توجه آکواریوم‌داران است.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، قبلاً دو گونه Heterocyathus aequicostatus و Heteropsammia cochlea در تراکم اندک از مناطق بین‌کشندی شمال غرب خلیج فارس و توسط محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی مشاهده و گزارش شده بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس