‌بی‌نظمی و جنگ‌های متعدد در خلیج‌فارس بر شرایط کنونی‌ آن بی‌تأثیر نیست

‌بی‌نظمی و جنگ‌های متعدد در خلیج‌فارس بر شرایط کنونی‌ آن بی‌تأثیر نیستدانشیار تاریخ دانشگاه خوارزمی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی قشم در مبحثی با عنوان «ژئوپلیتیک، اقتصاد و فرهنگ در پهنه خلیج فارس» گفت: منطقه خلیج فارس از جمله مناطق سیار مهم در جهان است که از دیرباز تاکنون منشأ تغییر و تحولات گسترده‌ای از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بوده است.

‌به گزارش ایسنا، سید ابوالفضل رضوی در نشست علمی تخصصی “خلیج‌فارس در قرن ۲۱” با بیان اینکه به هم ریختگی، تشطط و آنارشیسم به همراه اتحاد و انسجام به طور یکجا در این موقعیت خاص جغرافیایی گرد هم جمع شده است، افزود: بخشی از این بافت و فرهنگ جمعیتی ناشی از شرایط جغرافیای اقلیمی است.

وی، تضارب و به هم پیوستگی‌های موجود در آن منطقه را به دو بخش درون منطقه‌ای و فرامنطقه ای تقسیم بندی و اضافه کرد: برخی عوامل از بیرون و فراتر از منطقه، بر مناسبات این پهنه، مخصوصاً در یکصد سال اخیر تأثیرات مهمی گذاشته اند.

دانشیار دانشگاه خوارزمی، شرایط دهه‌های اخیر حوزه خلیج فارس را نابسامان خواند و بی نظمی و بی ثباتی و جنگ‌های متعدد در این حوزه بر شرایط کنونی این منطقه بی تأثیر ندانست.

وی خلیج فارس را نقطه‌ای استراتژیک و ژئوپلتیک خواند و گفت: این منطقه از دیرباز محل نزاع، پالش، کشمکش و دستاوردی برای پیروزی در عرصه‌های مختلف اقتصادی و نظامی در ادوار مختلف بوده است.

رضوی با بیان اینکه در عرض یکصد سال شاهد حضور استعمارگرام مختلفی چون انگلیس، فرانسه، هلند و آلمان در این حوزه بودیم، اضافه کرد: تلاش این نیروها برای حاکمیت در این منطقه نشان از اهمیت آن در ابعاد مختلف و ترسیم چشم اندازهای گوناگون برای تحقق اهداف استعمار بر خاورمیانه دارد.

وی همچنین بر تأثیر جمهوری اسلامی ایران بر مناسبات این منطقه اذعان کرد و افزود: در ۴۰ سال اخیر، مناسبات خاورمیانه رنگ و بوی اسلامی به خود گرفته و جمهوری اسلامی ایران تأثیر بسزایی در این مناسبات داشته است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس