ایسنا – مزارع پلاستیکی

ایسنا – مزارع پلاستیکیمحیط زیست، توسط تغییرات آب و هوایی و آلودگی‌های بسیاری تهدید می‌شود. یکی از تهدیدهای بلند مدت برای زمین پلاستیک (آلودگی سفید) است.
هرساله بیش از ۱۰۰ میلیون تن پلاستیک در دنیا تولید می‌شود و هرنفر با مصرف خود به صورت میانگین روزانه یک پلاستیک وارد چرخه طبیعت می‌کند. این آمار در کشور ایران سه برابر بیش‌تر از میانگین مصرف جهانی است. ایران با تولید روزانه ۵۰۰ تن و سالانه بیش از ۱۸۵ هزار تن پلاستیک جزو ۱۰ کشور پرمصرف ظروف یکبار مصرف درجهان است.
مواد پلاستیکی و پلیمری به علت ساخته شدن از منابع نفتی دوام بالا و خاصیت تجزیه ناپذیری دارند، که در خاک باقی می‌مانند وبه تدریج فلزات سنگین و ترکیبات خطرناک آنها از طریق خاک و وارد شدن به منابع آب‌های زیرزمینی وارد زنجیره غذایی و اکوسیستم می‌شود. تجزیه ظروف پلاستیکی و کیسه‌های یکبار مصرف در طبیعت بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ سال به طول خواهد انجامید و صدمات جبران ناپذیری برای محیط زیست برجای می‌گذارد.
حداقل ۵ تریلیون پلاستیک با وزنی بیش از ۲۶۸ هزار تن در دریاها شناورند و هرساله ۱۳ میلیون تن به این مقدار اضافه می‌شود. پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ مقدار آلودگی پلاستیکی سه برابر و وزن آنها بیش‌تر از وزن ماهی‌ها خواهد شد.
پلاستیک همه کاره، سبک وزن، انعطاف پذیر، مقاوم دربرابر رطوبت، قوی، نسبتاً ارزان است. این ویژگی‌های جذاب است که ما را در سرتاسر جهان برای مصرف بیش از حد از کالاهای پلاستیکی در موارد بسیاری از جمله صنعت، کشاورزی، پزشکی، راه و ساختمان، بسته بندی و بسیاری موارد دیگر در قرن جدید مشتاق می‌سازد.
همه اینها یک منبع مشترک دارد، ما.

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس