لایحه الحاق ایران به کنوانسیون ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا تصویب شد

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا تصویب شدلایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا تصویب شد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی عصر امروز (دوشنبه) کلیات و جزئیات لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا را با ۱۳۸ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند.

طبق ماده واحده این لایحه به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می‌شود به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتو زا مشتمل بر یک مقدمه و ۴۴ ماده به شرح پیوست با لحاظ برداشت‌ها و شرایط زیر ملحق شود و اسناد مربوط را تسلیم کند.

۱-از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران : الف – همکاری بین‌المللی مقرر در بند ۱ ماده ۱ کنوانسیون شامل همکاری برای تسهیل خرید و انتقال تجهیزات، مواد، دانش، فناوری و آموزش مربوط به ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتو زا نیز خواهد شد.

ب: مفاد ماده ۲۷ کنوانسیون به هیچ وجه متضمن یا وضع کننده هیچ گونه تعهدی نمی‌باشد که دولت جمهوری اسلامی ایران از طریق تصویب یا الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوط یا به گونه‌ی دیگری به موجب حقوق بین‌الملل به صورت صریح نپذیرفته است.

۲- دولت جمهوری اسلامی ایران خود را ملزم به ساز و کارهای داوری از جمله قواعد و رویه‌های داوری حاکم مربوط در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل و فصل اختلاف‌ها ( موضوع ماده ۳۸ کنوانسیون ) نمی‌داند.

رعایت اصل ۱۳۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ارجاع به داوری الزامی است.

۳- در اصلاحات موضوع ماده ۴۱ کنوانسیون رعایت اصل ۷۷ قانون اساسی الزامی است.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی از این لایحه دفاع کرد.

همچنین سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم تاکید کرد که این کنوانسیون تخصصی، فنی است و بعد سیاسی ندارد که به استانداردسازی، نگهداری و حمل پسماند پرتوزا می‌پردازد و کسی هم راستی آزمایی نمی‌کند. این کنوانسیون فرامرزی و فرا نسلی برای نسل آینده است.

وی تاکید کرد: رأی بالای مجلس به این کنوانسیون این پیام را به دنیا اعلام می‌کند که ما دارای صنعت هسته‌ای صلح آمیز هستیم. استانداردها را رعایت می‌کنیم و زیر بار قلدری‌ها نمی‌رویم. لذا تصویب کنوانسیون به معنای تصویب نیت صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ما است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس