مسئولان ‌به فکر حق آبه تالاب فصلی بند علی‌خان ورامین باشند

مسئولان ‌به فکر حق آبه تالاب فصلی بند علی‌خان ورامین باشندرئیس محیط‌زیست شهرستان ورامین گفت: مسئولان باید به فکر حق آبه تالاب فصلی بند علی‌خان ورامین باشند.

‌منصور گل محمدی ‌در گفت‌وگو خبرنگار ایسنا در خصوص تالاب بند علی‌خان ورامین، گفت:‌ خاصیت همه تالاب‌ها و دریاچه‌ها فصلی به‌گونه‌ای است که اگر آب ورودی قطع شود تالاب از بین می‌رود که تالاب حساس در اثر آب خیلی زودتر از این‌ها از بین می‌رود.

وی گفت: تالاب بند علی‌خان اصلاً عمقی ندارد و نهایتاً عمق تالاب بند علی‌خان دو متر در شیارهای بزرگ است و این اتفاقی است که هرساله رخ می‌دهد، هرچند که باران و میزان ورودی به تالاب در سال جاری بسیار زیاد بوده است.

رئیس محیط‌زیست شهرستان ورامین بیان کرد: پرندگان تالاب عمدتاً مهاجر هستند و در فصل تابستان پرندگان خاصی نیست و همه بومی است، حیوانات همچون یک سری خزندگان در آنجا است و تعدادی دام سبک و سنگین برای چرا به آنجا می‌روند.

گل محمدی افزود: تالاب ورامین که به تالاب بند علی‌خان معروف است فصلی است، در فصل خاصی رخ می‌دهد، یعنی از مهرماه تا اوایل سال جدید دارای آب است و بر اثر گرما آب تالاب خشک می‌شود و در مهرماه آب به تالاب سرریز شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: روال تالاب‌های فصلی به خصوص تالاب بند علی‌خان به این شکل است و مسئولان باید به فکر حق آبه تالاب فصلی بند علی‌خان باشند تا زمانی که پرندگان مهاجر می‌آیند با تالاب خشک مواجه نشوند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس