پیش‌بینی غلظت آلاینده‌های جوی در اربعین امسال

پیش‌بینی غلظت آلاینده‌های جوی در اربعین امسالرئیس سازمان هواشناسی گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷، ۹۰ درصد مخاطرات رخ داده در جهان، مربوط به وضع هوا و اقلیم و پرتکرار ترین آن‌ها سیلاب بوده است.

به گزارش ایسنا سحر تاج‌بخش امروز در افتتاحیه پنجاه‌ و چهارمین نشست شورای مدیران سازمان هواشناسی کشور که با حضور محمد اسلامی – وزیر راه و شهرسازی – در سازمان هواشناسی کشور آغاز شد گفت: خوشحالیم که بعد از ۱۰ سال مسئول تراز اول وزارت راه و شهرسازی در سازمان هواشناسی حضور یافته است.

وی با اشاره به اینکه مقیاس‌های مکانی و زمانی پدیده‌های جوی بسیار متنوع است، گفت: مقیاس‌های زمانی پدیده‌های جوی شامل ثانیه، دقیقه، روز و هفته می‌شود. ابعاد آن نیز از متر شروع و تا چند ده متر و تا چند صد متر را شامل می‌شود بنابراین برخی پدیده‌های جوی مقیاس‌های خیلی کوچک با طول عمر خیلی کوتاه دارند اما برخی پدیده‌های دیگر در مقیاس‌های خیلی بزرگ و با طول عمر بسیار طولانی اتفاق می‌افتد و نکته مهم در این موضوع، پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی این پدیده‌ها است.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: در این مدت ۴.۵ میلیارد نفر در دنیا متأثر از مخاطرات طبیعی هستند که از این تعداد ۹۶ درصد آنها تحت تأثیر وضع جوی و آب و هوا قرار دارند. این موضوع نشان دهنده آن است که بررسی پدیده‌های جوی و پیش‌بینی آن‌ها باید در صدر مسائل هر کشور قرار گیرد.

رئیس سازمان هواشناسی در ادامه دلیل افزایش پدیده‌های حدی را گرمایش زمین دانست و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که گرمایش زمین در عرض‌های ایران نیز اتفاق افتاده است.

وی در ادامه اظهار کرد: فرآیندهای اصلی مربوط به سازمان‌های هواشناسی شامل شش بخش دیده‌بانی، پیش‌بینی وضع هوا، مدیریت داده، اطلاع‌رسانی، توسعه و تحقیق و آموزش می‌شود.

تاج‌بخش با تاکید بر اینکه پیش‌بینی‌های هواشناسی مطابق با استانداردهای بین‌المللی انجام خواهد شد، گفت: برای مراسم اربعین امسال غلظت آلاینده‌های جوی را در مسیر کربلا در ایران و عراق پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

رئیس سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به ساختار سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: سازمان هواشناسی دارای سه معاونت اصلی در حوزه ستادی است همچنین مدیران کل استان‌ها و مدیران ستادی زیرمجموعه این معاونت‌ها فعالیت می‌کنند افزون بر این یک پژوهشگاه زیر مجموعه سازمان هواشناسی از تجمیع سه پژوهشکده تشکیل شده است.مرکز ملی اقلیم و مرکز ملی خشکسالی نیز به عنوان زیر مجموعه‌های مهم سازمان هواشناسی فعال هستند.

تاج‌بخش با اشاره به اینکه سازمان هواشناسی حدود ۲۶۰۰ پرسنل دارد، گفت: ۲۲۰۰ نفر از این پرسنل مرد و بقیه زن هستند. حدود ۹۰۰ نفر از پرسنل سازمان هواشناسی مدرک فوق لیسانس و ۲۶ نفر مدرک دکترا دارند.

وی با بیان اینکه شبکه دیده‌بانی هواشناسی بر اساس کاربری‌های متفاوت به چند دسته تقسیم می‌شود، اظهار کرد: ۱۴۱ ایستگاه هم‌دیدی در کشور به‌صورت ۲۴ ساعته فعال است. ۱۵ ایستگاه جو بالا داریم که مربوط به داده‌های رادیوسون و اطلاعات مربوط به این ایستگاه‌ها برای ایمنی پروازها حائز اهمیت است همچنین ۴۱ ایستگاه هواشناسی کشاورزی در کشور استقرار دارد. افزون بر اینها ایستگاه‌های باران‌سنجی به منظور پیش‌بینی کوتاه‌مدت و میان مدت سیلاب، ایستگاه‌های دریایی، جاده‌ای، پیش‌بینی گرد و خاک و ایستگاه‌های پایش آلودگی هوا در سازمان هواشناسی وجود دارد.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه از جمله مهم‌ترین محصولات سازمان هواشناسی برون داد مدل‌های پیش‌بینی عددی، داده‌های رادار و تصاویر ماهواره‌ای است، گفت: از این طریق محصولات متنوعی تولید می‌شود. همچنین در حوزه دریایی اطلاعات مربوط به آب در اختیار کاربران تخصصی قرار می‌گیرد. افزون بر این در بخش‌های مختلف، اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌هایی صادر می‌شود.

تاج‌بخش با تاکید بر ضرورت توسعه سامانه پیش‌بینی سیلاب در نقاط مختلف کشور اظهارکرد: در شرایط حاضر در سه حوضه چرخه، گرگان‌رود و قم رود سامانه پیش‌بینی سیلاب داریم و برای توسعه این سامانه‌ها نیاز به تامین اعتبارات و تجهیزات است.

وی با بیان اینکه سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) از جمله محصولات سازمان هواشناسی است که در بخش کشاورزی توصیه‌های لازم را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد،گفت: مرکز ملی خشکسالی نیز روزانه ۲۰۰ محصول متنوع در حوزه پایش و پیش‌بینی خشکسالی ارائه می‌کند که هر فصل اطلاعات مربوط به این موضوع در شورای معاونان وزارت راه مطرح می‌شود. در مرکز ملی اقلیمی نیز پیش‌بینی‌های بلندمدت مربوط به بارش و دما تولید می‌شود.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: سامانه اطلاع‌رسانی سازمان هواشناسی شامل وب‌سایت، اخبار رادیو و تلویزیون، تلفن گویا و سامانه پیامکی به ویژه برای شرایط اضطراری است. همچنین امروز از اپلیکیشن موبایلی هواشناسی رونمایی شده است.

تاج‌بخش در ادامه با اشاره به ضرورت توسعه فعالیت‌های بین‌المللی سازمان هواشناسی کشور گفت: سازمان هواشناسی ایران از سال‌ها پیش در کارگروه‌ها و کمیسیون‌های تخصصی سازمان هواشناسی جهانی عضویت داشته هر چند که در سال‌های اخیر فعالیت‌ها کم شده است اما وظیفه داریم عملکرد سازمان هواشناسی ایران را در این کارگروه‌ها پررنگ کنیم همچنین مرکز آموزش منطقه‌ای سازمان هواشناسی جهانی در ایران مستقر است. افزون بر اینها امسال بعد از سال‌های طولانی موفق شدیم در شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی عضویت پیدا کنیم.

وی با اشاره به ضرورت توسعه شبکه دیده‌بانی اظهارکرد: با توجه به موقعیت بین‌المللی کسب شده مبنی بر حضور ایران در شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی، موظف به توسعه شبکه دیده‌بانی هستیم. در حال حاضر ۷۶ ایستگاه RBSN در کشور وجود دارد و آمادگی آن را داریم که ۵۰ ایستگاه دیگر نیز اضافه کنیم. حسن این ایستگاه‌ها به آن است که محصولات تولیدی توسط سازمان هواشناسی ایران در شبکه‌های جهانی قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه بر اساس مواد برنامه ششم توسعه باید همه ایستگاه‌های سراسر کشور را توسعه بدهیم، گفت: در حال حاضر به‌روزرسانی اطلاع‌رسانی‌ها را در دستور کار داریم. اخیراً پروتکل هشدار مشترک در سازمان هواشناسی جهانی راه‌اندازی شده است و سعی داریم هشدارهایی را که از سوی سازمان هواشناسی کشور صادر می‌شود، روی سایت هواشناسی جهانی قرار دهیم و اطلاع‌رسانی‌ها بر اساس استانداردهای بین‌المللی باشد. این سامانه در مرحله تست است و امیدواریم تا چند ماه بعد عملیاتی شود.

تاج‌بخش همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه پایش و پیش‌بینی غلظت آلاینده‌ها و گرد و غبار گفت: این سامانه در حال تست و عملیاتی شدن است و برای مراسم اربعین امسال غلظت آلاینده‌های جوی را در مسیر کربلا در ایران و عراق پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وی با اشاره به تولید نرم‌افزار جامع فرودگاهی با استفاده از توان داخلی گفت: این نرم افزار جامع برای فرودگاه‌های رشت و شیراز راه‌اندازی شده است و امروز برای فرودگاه پیام نیز راه‌اندازی و رونمایی شد.

رئیس سازمان هواشناسی تاکید کرد: در حوزه سخت‌افزار برای تولید رادیوسون با شرکت‌های دانش‌بنیان و در زمینه تولید رادارهای هواشناسی با پژوهشگاه فضایی و همچنین برای تولید بویه‌های هواشناسی از دانشگاه اصفهان کمک گرفتیم همچنین برای ساخت و راه‌اندازی سامانه‌های نرم‌افزار مرکز پیش‌بینی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری داریم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس