“ریه‌های زمین” گرفتار آتش‌سوزی‌های وسیع

“ریه‌های زمین” گرفتار آتش‌سوزی‌های وسیعکارشناسان محیط زیست بر نقش عامل انسانی در شروع آتش‌سوزی‌های جنگلی در منطقه آمازون تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، سازمان‌ها و محققان محیط زیستی اظهار داشتند که حریق در جنگل‌های آمازون رو به گسترش است و این اقدام توسط افرادی انجام گرفته که به دنبال پاکسازی زمین از درختان و گونه‌های گیاهی بوده تا فعالیت‌های خود را گسترش دهند.

به گفته کارشناسان، در فصول خشک سال نیز جنگل‌های آمازون برخلاف مناطق جنگلی در کالیفرنیا و استرالیا از رطوبت کافی برخوردار هستند تا به سرعت دچار حریق گسترده نشوند و به همین دلیل بخش عظیمی از این آتش‌سوزی‌ها به عمد انجام گرفته است.

پیش از این نیز مرکز تحقیقات فضایی برزیل اعلام کرد که تعداد حریق‌های جنگلی در این کشور ۸۰ درصد بیش از سال گذشته بوده‌است که بیش از نیمی از آن‌ها در منطقه آمازون رخ داده‌است.

جنگل‌های آمازون حدود ۲۰ درصد از اکسیژن مورد نیاز جهان را تولید کرده و اغلب با عنوان “ریه‌های زمین” شناخته می‌شوند. به گفته کارشناسان در صورت تخریب این جنگل‌ها شاهد تولید آلاینده کربن که عامل اصلی تغییرات اقلیمی است خواهیم بود.  

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری CNN، وزارت محیط زیست برزیل اعلام کرده خشکی هوا، وزش باد و گرما عامل این آتش‌سوزی‌های گسترده بوده؛ هرچند کارشناسان معتقدند این آتش‌سوزی‌ها قطعا از عامل انسانی نشات گرفته‌اند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس