طرح پایش تنوع زیستی کشور تدوین شد

طرح پایش تنوع زیستی کشور تدوین شدمعاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین طرح پایش تنوع زیستی کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا حمید ظهرابی با اعلام این خبر گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس بند الف ذیل ماده ۲ و مفاد ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه که بر ضرورت پایش اجزای تنوع زیستی کشور تاکید دارند، طرح پایش تنوع زیستی کشور را تدوین کرده است.

وی خاطرنشان کرد: «بررسی و شناسایی کمی و کیفی فون و فلور (پوشش جانوری و گیاهی کشور)، تعیین ظرفیت برد و بررسی روند تغییرات آن در چند دهه اخیر و چشم‌انداز آتی آن»، «پایش گونه‌های شاخص حیات‌ وحش با روش‌های روزآمد و فناوری‌های نوین»، «بررسی و تعیین شاخص‌های پایداری محیط زیست طبیعی کشور و برنامه‌ریزی برای بهبود کمی و کیفی شاخص‌ها»، «هدایت مدیریت بهره‌برداری‌ها از منابع طبیعی تجدیدپذیر بر اساس ضوابط و استانداردهای محیط زیستی و توسعه پایدار» و «پایش و نظارت مستمر بر مدیریت حیات‌ وحش و تنوع زیستی کشور» از جمله اهداف این طرح گسترده است.

ظهرابی افزود: علاوه بر این، «تدوین ضوابط و معیارهای بهره‌برداری از اجزاء (زنده و غیرزنده) محیط زیست طبیعی و تنوع‌زیستی»، «پایش زیست‌بوم‌های جنگلی (هیرکانی، زاگرسی، حرا و…) در کشور»، «پایش زیست‌بوم‌های مرتعی کشور»، «پایش فرسایش خاک و کانون‌های بحرانی گرد و غبار» و در نهایت «بررسی نقاط قوت و ضعف و توان‌ها و محدودیت‌ها برای مدیریت خردمندانه تنوع زیستی» نیز از دیگر اهداف این طرح هستند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: کل اعتبار پیش‌بینی شده برای این طرح طی پنج سال، معادل ۱۲۱ میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان است که امیدوارم همکارانمان در دولت و مجلس با تخصیص اعتبار سالانه به انجام این طرح کمک کنند. 

وی افزود: پایش و حفاظت موثر تنوع زیستی کشور در واقع حفظ زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی کشور است چرا این ذخایر ارزشمند، نقشی پنهان اما اساسی در سلامت جامعه و پویایی اقتصاد را برعهده دارند. 

ظهرابی در ادامه گفت: مثلا در واقعه سیل که فروردین امسال رخ داد، همه دیدیم که تالاب‌های طبیعی چگونه باعث کاهش خسارت‌ها به هموطنان شدند و هرجا که دست‌اندازی‌ها به عرصه‌های طبیعی و تخریب زیسب‌بوم‌ها وجود داشت، خسارت‌ها چند برابر شده بود. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،وی در پایان تاکید کرد: هرگونه صرف هزینه برای حفظ تنوع زیستی در واقع سرمایه‌گذاری برای سلامتی و پایداری اقتصاد است. 

بازدید ظهرابی از روند آماده‌سازی مخازن علمی موزه تاریخ طبیعی

 معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از روند آماده‌سازی مخازن علمی و ‌تمام اتوماتیک‌ موزه ملی تاریخ طبیعی و مخازن نگهداری نمونه‌های جانوری، گیاهی، فسیل‌ها، نمونه‌های ژنتیکی آزمایشگاه‌های مرتبط بازدید کرد. 

ظهرابی با اشاره به نمونه‌های موجود در مخزن موزه ملی تاریخ طبیعی گفت: هر یک از این نمونه‌ها، سرمایه‌ای ارزشمند از طبیعت کشورمان است و نگهداری اصولی از این گنجینه ارزشمند مهمترین وظیفه ماست. 

وی ادامه داد: این موزه، عنوان ملی را در نام خود دارد و متعلق به همه مردم ایران است. خوشحالم که با آماده‌سازی ومرتب‌سازی مخازن موزه با استفاده از امکانات روز، دانشمندان، محققان، پژوهشگران و تمامی علاقه‌مندان می‌توانند از نمونه‌های موجود در مخزن بهره‌برداری علمی کنند. 

محمد مدادی – مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی و امید عبدالرضا سپنجی – مدیرکل دفتر روابط عمومی محیط زیست – نیز ظهرابی را در این بازدید همراهی می‌کردند. 

مدادی گفت: مخزن موزه ملی تاریخ طبیعی دارای بخش‌های مختلفی است که مخزن نمونه‌های گیاهی، حشرات، نمونه‌های بافت منجمد، نمونه‌های شاخ، پوست، جمجمه و تاکسیدرمی از آن جمله هستند. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی تصریح کرد: با اتمام کار آماده‌سازی مخازن علمی موزه که با تلاش همکارانم در گروه‌های مختلف دفتر موزه انجام می‌شود، دسترسی دانشجویان، پژوهشگران و محققان به این نمونه‌ها تسهیل خواهد شد. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس