اجرای طرح پایش کریدور مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از میاندشت تا خارتوران

اجرای طرح پایش کریدور مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از میاندشت تا خارتوران‌مدیر کل محیط زیست خراسان شمالی از اجرای طرح پایش مهاجرت یوزپلنگ آسیایی از منطقه میاندشت جاجرم تا خارتوران استان سمنان خبر داد.

‌علی اصغر مطهری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، ‌با اشاره به اینکه به طور معمول یوزهای نر برای خود قلمرو انتخاب می کنند و یوز دیگری اجازه ورود به این منطقه را ندارد، گفت: اما با پایش و شناسایی‌های انجام شده گزارش حضور یوز در منطقه قورخود و یا جنوب استان سمنان نیز داده شد بنابراین می توان به این نتیجه رسید که قلمرو آن‌ها در حال گسترش است.

وی افزود: منطقه ای همچون میاندشت جاجرم، منطقه زاد و ولد توله های یوزپلنگ آسیایی است و این گونه حیوانی بعد از انجام زاد و ولد از منطقه خارج شده و به زیست گاه خود باز می‌گردد.

مطهری ادامه داد: از سوی دیگر برخی از منطقه خارتوران جزء مناطق حفاظت شده نیست و جزء مناطق آزاد هستند و پیش بینی می شود اگر قلمرو زیستگاه این گونه حیوانی در این منطقه گسترده شده باشد، احتمال آسیب رسیدن به آن ها وجود دارد.

وی اظهار کرد: در همین راستا به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن آن ها طرح پایش کریدور مهاجرت یوزها از میاندشت تا خارتوران ارائه شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: برای اجرای این طرح در گام نخست این اداره کل به مبلغ 200 میلیون تومان اعتبار نیاز است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس