اظهارات وزیر صنعت درباره حذف الزام نصب فیلتر دوده در خودروهای دیزلی

اظهارات وزیر صنعت درباره حذف الزام نصب فیلتر دوده در خودروهای دیزلیوزیر صنعت، معدن و تجارت درباره موافقت معاون اول رئیس‌جمهوری با درخواست یک شرکت تولیدکننده خودروهای دیزلی در خصوص حذف الزام نصب فیلتر جذب ذرات معلق در خودروهای دیزلی تا زمان رفع تحریم‌های اعمالی علیه کشور، اظهار کرد: در شرایط عادی وزارت صنعت نیز مخالف حذف این قطعه است اما به دلیل شرایط تحریمی امکان تامین برخی تجهیزات وجود ندارد.

رضا رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در صنایع مختلف مسائل زیست محیطی قطعا لحاظ می‌شود و در وزارت صنعت نیز توجه به مسائل زیست محیطی را یک وظیفه می‌دانیم.

وی ادامه داد: اخیرا مباحثی در خصوص استانداردهای جدید مطرح شده است و شورای عالی استاندارد نیز جلساتی در این خصوص برگزار کرده که به نظر من مباحث مطرح شده در آن شورا باید به اطلاع مردم رسانده شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: استانداردهای ما در گذشته ۵۵ گانه بود اما بعدا این استانداردها به استانداردهای ۸۴ گانه افزایش یافت. پس از اعمال تحریم‌ها ۶۳ مورد از استانداردهای مصوب اجرا شده است و مابقی به دلیل عدم امکان تامین تجهیزات مربوطه به خاطر اعمال تحریم‌ها اجرا نشده است.

رحمانی با تاکید بر اینکه قوانین در خصوص اجرای همه استانداردها همچنان لازم‌الاجرا است، اظهار کرد: تنها درخواستی از سوی یک شرکت خودروساز برای تمدید مهلت عدم رعایت یک استاندارد مطرح شده است که موافقت با این درخواست موقتی بوده و بحث درباره استفاده از قطعه مربوطه که یک فیلتر جذب ذرات معلق است، منتفی نشده است.

وی با اشاره به تاکیدات وزارت صنعت بر اجرای استانداردهای مربوطه گفت: در خصوص کالاهایی که امکان تامین ارز یا امکان واردات آنها وجود ندارد، تصمیمات مقطعی گرفته می‌شود. در عین حال ما در تلاش هستیم تا حد امکان تامین کالاهایی که امکان ساخت آن در داخل وجود دارد را در برنامه‌های خود قرار دهیم.

رحمانی در پایان درباره مخالفت سازمان محیط زیست در خصوص حذف استفاده از فیلتر جذب ذرات معلق در خودروهای دیزلی، خاطرنشان کرد: وزارت صنعت در شرایط عادی نیز مخالف این اقدام است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس