هدر رفت سالانه ۲۹۳ میلیارد متر مکعب بارش در کشور

هدر رفت سالانه ۲۹۳ میلیارد متر مکعب بارش در کشورمعاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها گفت: بر اساس آمار وزارت نیرو ۴۱۳ میلیارد متر مکعب بارش سالانه در کشور داریم که از این مقدار ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بهره برداری می‌شود و بقیه بارش به صورت تبخیر یا هرزآب هدر می‌رود.

به گزارش ایسنا، خسرو شهبازی در نشست خبری معاونت آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها که امروز در سازمان جنگل‌ها برگزار شد، با اشاره به اینکه موضوع تغییر اقلیم بر کشور ما و سایر کشورها تاثیرگذار است، اظهار کرد: تغییر اقلیم به دو دلیل فعالیت‌های انسانی و تغییرات محیطی رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه طی ۴۰ سال اخیر، ۱.۶ درجه سانتیگراد دمای کره زمین افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: گرمایش جهانی، تغییرات اقلیمی، پدیده گرد و غبار و… سبب شده است که کشورهای مختلف به سمت تهدید پیش بروند.

شهبازی با اشاره به اینکه خشکسالی و گرد و غبار سبب شده است که موضوع مهاجرت از مناطق کم‌آب و خشک به سمت مناطق دیگر اتفاق بیفتد، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده اگر تمام کشورها بتوانند پدیده گرد و غبار در کشور خودشان را کنترل کنند دمای کره زمین ۱.۵ درجه خنک‌تر می‌شود.

به گفته وی ما باید بتوانیم با پدیده خشکسالی سازگاری پیدا کنیم و برای مقابله با آن برنامه‌ریزی کنیم.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها با تاکید بر اینکه یکی از پروژه‌های اساسی در بحث حفاظت آب و خاک پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری است، اظهارکرد: بر اساس آمار وزارت نیرو سالانه ۴۱۳ میلیارد متر مکعب بارش سالانه در کشور داریم که از این مقدار بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بهره برداری می‌شود و بقیه بارش به‌صورت تبخیر یا هرزآب هدر می‌رود.

شهبازی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده سازمان جنگل‌ها باید سالانه ۱۵ درصد کنترل روان‌آب داشته باشد که ۷.۵ درصد آن توسط عملیات آبخیزداری و ۷.۵ درصد دیگر باید با عملیات آبخوان‌داری محقق شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه به ازای هر هکتار آبخیزداری ۵۳۰ متر مکعب ذخیره‌سازی آب در آبخوان‌ها صورت می‌گیرد، تصریح کرد: از جمله مزایای دیگر آبخیزداری می‌توان به کنترل فرسایش خاک اشاره کرد. عمیات آبخیزداری می‌تواند بین ۳ تا ۹ تن از فرسایش خاک جلوگیری کند و ۱۰ درصد از تبخیر آب را کاهش دهد.

شهبازی با بیان اینکه افزایش «دبی» چشمه‌ها و قنات‌ها بین ۱.۵ تا ۳ برابر از دیگر مزایای آبخیزداری است، تصریح کرد: با اعتباراتی که از صندوق توسعه ملی در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار گرفته است، سال گذشته در ۷۹ درصد شهرستان‌های کشور در ۸۵۰ هزار هکتار در ۶۴۹ حوضه آبخیز عملیات آبخیزداری انجام شد.

ادامه دارد

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس