۲۵ هزار متر لوله‌گذاری برای انتقال آب خام در پارک جنگلی سرخه حصار

۲۵ هزار متر لوله‌گذاری برای انتقال آب خام در پارک جنگلی سرخه حصارشهردار منطقه ۱۳ از اجرای طرح لوله‌گذاری برای انتقال آب خام در پارک جنگلی سرخه حصار به طول بیش از ۲۵ هزار متر خبر داد.

به گزارش ایسنا مرتضی رحمان زاده در خصوص اجرای طرح لوله‌گذاری انتقال آب خام گفت: پارک جنگلی سرخه حصار با قدمت بیش از نیم قرن از گذشته به‌صورت کاملا سنتی و با استفاده از شبکه نهرهای خاکی آبیاری می‌شد که با شروع احداث، تجهیز و راه‌اندازی مخازن ذخیره آب ژئوممبران و اجرای شبکه انتقال آب خام در بخش وسیعی از پارک جنگلی سرخه حصار توانستیم تا حدود زیادی شبکه آبیاری پارک سرخه حصار را از روش سنتی خارج کنیم و به سمت مکانیزه شدن سوق دهیم.

وی افزود: در این طرح به جهت بالابردن راندمان آبیاری و پوشش دهی کامل پارک، مخازن ژئوممبران اصلی به تعداد ۱۰ عدد در حاشیه جنوبی پارک و با ظرفیت ذخیره آب ۱۲ هزار متر مکعب احداث شده است به‌طوری که در مجاورت نهر اصلی آبیاری پارک واقع شوند.

شهردار منطقه ۱۳ با بیان اینکه پنج مخزن با ظرفیت ذخیره آب ۴۲۰۰ مترمکعب  نیز در حاشیه شمالی پارک و در مجاور چاه‌ها احداث شده‌اند، تصریح کرد: شبکه انتقال آب خام توسط دو عدد لوله پلی اتیلن به قطر ۲۵۰ میلیمتر در حاشیه نهر اصلی آب خام به طول ۱۶ هزار و ۷۰۰ متر اجرا شده است به‌طوری که یک لوله فقط وظیفه انتقال آب از یک مخزن به مخزن دیگر را به عهده دارد و لوله دیگر جهت برداشت آب و اجرای عملیات آبیاری استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کلیه چاه‌ها نیز به مخازن سرچاهی مجاور خود وصل شده‌اند، اظهارکرد: مخازن سرچاهی نیز با لوله‌های ۲۰۰ میلیمتری به طول ۸۶۸۵ متر به مخازن اصلی وصل شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳ رحمان‌زاده در عین حال از کاهش هدر رفت آب در نهرهای خاکی ، افزایش راندمان آبیاری و افزایش بهره‌وری از منابع آبی  به عنوان مزایای اجرای این طرح یاد کرد و گفت: کلیه این مخازن مجهز به ایستگاه پمپاژ آب است و به منظور تامین برق این ایستگاهها، شبکه برق ۲۰ کیلو ولت به این نقاط انتقال داده شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس