استانداردهای سنجش کیفیت هوا سختگیرانه‌تر شد

استانداردهای سنجش کیفیت هوا سختگیرانه‌تر شدمعاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: با توجه به دستوالعمل‌های صادره از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، چگونگی محاسبه و اعمال شاخص کیفیت هوا برای برخی از پارامترها تغییر کرده است.

به گزارش ایسنا محمد رستگاری با اعلام اینکه دستورالعمل اعمال شاخص‌های جدید به دستگاه‌های متولی ابلاغ شده است، اظهارکرد: با توجه به اهمیت آلودگی هوا و رابطه آن با سلامت شهروندان، اصلاحات جدید در نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا برای آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون، دی‌اکسید گوگرد و ازن انجام شد.

وی افزود: درگذشته  میزان غلظت ۱۵ میکروگرم در متر مکعب ذرات معلق با قطرکمتر از 2.5 میکرون در محدوده پاک قرار می‌گرفت که این مقدار در محدوده مجاز جدید به ۱۲ میکروگرم بر متر مکعب کاهش یافته است.

رستگاری ادامه داد: درخصوص محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس، درگذشته تا میزان 65.4 میکروگرم در متر مکعب در این گروه قرار می‌گرفت که در حدود مجاز جدید، این میزان به ۱۰ میکروگرم کاهش یافت.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران به اصلاح شاخص دیگری برای سنجش کیفیت آلودگی هوا اشاره و اظهارکرد: برای محاسبه شاخص کیفیت هوای آلاینده دی‌ اکسید گوگرد پیش از این متوسط ۲۴ ساعته ملاک عمل قرار می‌گرفت در حالی‌که در شرایط جدید شاخص کیفیت یک ساعته نیز به آن افزوده شده است.

رستگاری در ادامه گفت: برای محاسبه آلاینده ازن میزان غلظت این آلاینده در شرایط پاک از ۵۹ به ۵۴، در شرایط سالم از ۷۵ به ۷۰، در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس از ۹۵ به ۸۵ ، شرایط ناسالم از ۱۰۵ به ۹۵ و در مواجهه با شرایط بسیار ناسالم از ۳۷۴ به ۲۰۰ قسمت در میلیارد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران ، وی در پایان تصریح کرد: این استاندارها برگرفته از آخرین استاندارهای روز دنیا و بر اساس تبصره سه ماده سه قانون هوای پاک به‌روزرسانی شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس