تصاحب ساحل پیش‌زمینه استحصال در دریا است/ ورود پساب بندرعباس به ساحل هدررفت منابع آبی است

تصاحب ساحل پیش‌زمینه استحصال در دریا است/ ورود پساب بندرعباس به ساحل هدررفت منابع آبی استایسنا/هرمزگان معاون محیط زیست‌ دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور گفت: از استاندار هرمزگان می‌خواهم در طرح های توسعه ای، تحت هیچ عنوانی اجازه تصاحب ساحل را به هیچکس ندهد، چراکه تصاحب ساحل پیش زمینه استحصال و پیشروی در دریا خواهد بود.

به گزارش ایسنا، احمدرضا لاهیجان زاده در سیزدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان هرمزگان که با سه دستور کار با عنوان تبیین چگونگی اجرای توسعه پایدار سواحل جنوبی کشور بارعایت ملاحضلات زیست محیطی، بررسی و تصویب برنامه مدیریت جامع تالاب بین المللی حرای رود شوروشیرین و گزارشی از فرایند ثبت جهانی بندرخمیر به عنوان شهرتالابی در کنوانسیون رامسر برگزار شد، اظهار کرد: بیشترین تخریب عرصه های زیست محیطی ایران محصول ۲۵سال اخیر است و هیچ منطقه ای از این آسیب ها بی نصیب نمانده است؛ از سال ۷۳ که برنامه های توسعه ای آغاز شد، این بلا را بر سر سرزمین خود آورده ایم که می توان این روند تخریبی را در تمام نقشه ایران دنبال کرد.

وی ادامه داد: اگر بررسی این تخریب از شمال ایران و حاشیه دریای خزر آغاز شود، از بین رفتن گسترده نوار ساحلی در مازندران و گیلان مشهود است، به گونه ای که حتی ۱۰۰متر ساحل آزاد نمی توان یافت و در حاشیه البرز نیز شاهد تخریب وحشتناک جنگل های هیرکانی هستیم و در دشت و فلات ایران و مناطقی مانند سمنان و فارس، بخاطر کاهش سفره های آب زیرزمینی، حدود ۷۰ درصد دشت ها به عنوان دشت ممنوعه آبی اعلام شده است.

معاون محیط زیست‌ دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست اضافه کرد: به عنوان نمونه می توان به استان فارس اشاره کرد که در دوره ای مدعی بود باید رتبه اول تولید گندم در کشور باشد اما اکنون بلایی به سر آب های زیرزمینی فارس آمده که هیچگاه قابل جبران نیست.

لاهیجان زاده از استان خوزستان به عنوان نماد توسعه ناپایدار کشور نام برد و اظهار کرد: این منطقه با برخورداری از آب فراوان، خاک حاصلخیز و منابع نفت و گاز می توانست ایران را تغذیه کند اما نه تنها این امر محقق نشد بلکه در پرآب ترین استان کشور، تالاب ها و رودها را از دست دادیم و مسائلی مانند پدیده گرد و غبار در خوزستان شکل گرفت که تا سالها این استان را فلج کرد.

وی خاطرنشان کرد: توسعه پتروشیمی ها در ماهشهر موجب شد میزان صید به ۹۰۰ تن کاهش یابد و در حقیقت برای یک منفعت فوری، منفعت دائمی را از دست دادند.

این مسئول زیست محیطی تصریح کرد: عسلویه نیز نه فقط آلوده ترین شهر ایران بلکه از آلوده ترین نقاط منطقه است و در این منطقه با قتل عام گسترده آبزیان و کاهش تنوع محیط زیستی مواجه شدیم.

لاهیجان زاده با اشاره به دستور رئیس جمهوری برای رسیدگی اساسی به وضعیت زیست محیطی عسلویه، بیان کرد: متاسفانه کار خاصی نمی توان انجام داد و شهر عسلویه قابل جابجایی نیست.

وی  پس از تشریح وضعیت مناطق مختلف کشور در حوزه مسئولیتی این سازمان از استاندار هرمزگان خواست در طرح های توسعه ای، تحت هیچ عنوانی اجازه تصاحب ساحل را به هیچکس ندهد، چون تصاحب ساحل پیش زمینه استحصال و پیشروی در دریا خواهد بود.

معاون محیط زیست‌ دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست اضافه کرد: هرمزگان زیستگاه های حساسی در سواحل و جزایر خود دارد که موجب موقعیتی منحصر بفرد برای این استان شده است.

لاهیجان زاده با تأکید بر ضرورت داشتن طرح آمایش منطقه ای برای توسعه سواحل مکران، بیان کرد: مطالعات پهنه بندی استقرار آب شیرین کن ها در سیستان و بلوچستان پایان یافته و اولویت بعدی، هرمزگان است.

وی پایش آلودگی های نفتی را یکی دیگر از موارد و اولویت های مهم در هرمزگان اعلام کرد و افزود: به تازگی موردی از آلودگی نفتی در یکی از مناطق هرمزگان مشاهده شد که منشاء آن مشخص شده و مباحث حقوقی و قضایی آن دنبال خواهد شد.

معاون محیط زیست‌ دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست همچنین با اشاره به موضوع ورود فاضلاب و پساب به ساحل بندرعباس، گفت: جدا از این مساله که ممکن است پساب خروجی تصفیه خانه استاندارد نباشد، باید به این موضوع از منظر هدررفت منابع آبی توجه شود.

لاهیجان زاده با مشابه دانستن وضعیت کم آبی در اصفهان و هرمزگان، گفت: در استان اصفهان موضوع استفاده از پساب حل شده که می تواند الگویی برای هرمزگان باشد.

به گفته وی فولاد مبارکه تنها زمانی موفق به گرفتن مجوز طرح توسعه شد که تعهد داد تمام پساب زرین شهر را تحویل بگیرد و پالایشگاه و نیروگاه اصفهان نیز با پرداخت ۱۷۰میلیارد ریال به شرکت آب و فاضلاب شهری اصفهان، به میزان ۴۰مترمکعب در ثانیه، پساب تحویل می گیرند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس