اتوبان تهران – ساوه رکورددار معضل پسماندسوزی در پایتخت

اتوبان تهران – ساوه رکورددار معضل پسماندسوزی در پایتختمعاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران از افزایش پسماندسوزی و ضایعات‌سوزی در سطح استان تهران، خصوصا حاشیه بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها و مسیرهای مواصلاتی بین تهران و استان‌های مجاور خبر داد.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی محیط زیست استان تهران، محمد رستگاری در این خصوص گفت: زباله سوزی طبق قانون هوای پاک و قانون مدیریت پسماند، جرم تلقی می‌شود و مجرمین این تخلف به پرداخت جزای نقدی محکوم می‌شوند.

وی جرائم متخلفان حقیقی و حقوقی را متفاوت و منوط به تشخیص مقام  قضایی دانست و افزود: توقیف خودروی حامل زباله فرد یا مجموعه‌ای که زباله سوزی می‌کند یکی از مجازات‌های تعیین شده است.

وی  عاملان اصلی آتش زدن سیم، کابل و لاستیک را عمدتا معتادان، اتباع بیگانه و سودجویان معرفی کرد و گفت: انگیزه آنها استحصال فلز و مس موجود در این ضایعات و فروش آن است.

رستگاری به اطفاء روزانه بین  ۱۵ تا ۲۰ مورد از پسماندسوزی در استان تهران اشاره و تاکید کرد: دستگاه‌هایی چون شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، بخشداری و وزارت راه و شهرسازی مسئول رسیدگی و پیشگیری از پسماندسوزی هستند و این درحالی است که همکاری‌های بین بخشی در این خصوص ضعیف است.

معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران افزود: واحدهای صنعتی و پیمانکاران نیز برای فرار از پرداخت نکردن عوارض پسماند، زباله‌های واحدصنعتی خود را آتش می‌زنند.

وی تشکیل گشت‌های شبانه مقابله با پسماند سوزی را برنامه‌ای برای کاهش موقتی این معضل دانست و گفت: در هفته‌ای که گذشت اطفاء حدود ١٠٩ مورد پسماندسوزی و ضایعات سوزی  فقط توسط همکاران ما در سطح استان و آنهم در گشت و پایش های شبانه گزارش شد و این درحالی بود که کیفیت و شاخص هوای تهران و اکثر شهرستان ها در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و یا ناسالم بود.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران همچنین عدم واکنش متولیان با متخلفان و عاملان پسماند سوزی را علت افزایش زباله سوزی و در نتیجه آلودگی هوا عنوان کرد و افزود: محیط زیست تنها دستگاه پیگیر این معضل است.

رستگاری با بیان اینکه در تمامی سطح شهر تهران هم اغلب پسماندسوزی گزارش می‌شود، افزود: بیشترین موارد آتش زدن زباله‌ها در جاده خاوران، منطقه خلازین، اتوبان تهران _قم، تهران_ساوه و  جاده قدیم قم دیده می‌شود که در این بین، حجم پسماندسوزی در اتوبان تهران _ساوه بیش از حد است.

وی در پایان از همه دستگاه‌های مسئول خواست تا به برنامه‌ریزی لازم برای مقابله با این معضل جدی بپردازند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس